Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2013-10-21 - 2013-10-27

Tjeckien i fokus på 32:a Uppsala internationella kortfilmfestival

Välkomna till Sveriges största kortfilmsfestival, som i år presenterar det bästa Tjeckien har att erbjuda inom kortfilm. Festivalen presenterar sektionerna Kortfilms klassiker -senaste nytt -animerade klassiker och en retrospektiv av Michaela Pavlátová. Biljetter kan köpas på festival centret Grand eller bokas på tel. 0730-61 71 02. Detaljerat program finns på festivalens hemsida: www.shortfilmfestival.com

Senaste nytt inom tjeckisk kortfilm visas på Bio Regina fredag den 25 oktober kl. 19.00 och lördag den 26 oktober kl.15.00. Visningarna presenteras av Jakub Šmíd, regissör till filmen Neplavců. 

Graffitiger (2010, regi: Libor Pixa)

5Kč/5 CZK (2011, regi: Marek Ciccotti)

Bazén/Swimming-pool (2010, regi: Alexandra Hetmerová)

Neplavci/ Non-swimmers (2011, regi: Jakub Šmíd)

O šunce/ Ham story (2012, regi: Eliška Chytková)

Tereza Dratvová, nar. 1989/Tereza Dratvová, born 1989 (2012, regi: Adam Sedlák)

Cesta/The Trip (2012, regi: Ondřej Dolejší).

 

Michaela Pavlátovás retrospektiv visas torsdag den 24 oktober kl.19.00 och lördag den 26 oktober kl. 13.00 på Slottsbiografen. Visningarna presenteras av Michaela Mertová, film historiker från Tjeckiens Nationella Filmarkiv. 

Řeči, řeči řeči/Words, words, words (1991)

Repete/Repeat (1995)

Až navěky/For ever and ever (1998)

O babičce/Grandma (2000)

Karneval zvířat/Carnival of animals (2006)

Tramvaj/Tram (2012)

 

Det bästa från tjeckisk animerad kortfilm visas onsdag den 23 oktober kl. 19.00 och söndag den 27 oktober kl. 15.00 på Slottsbiografen.

Veselý koncert/A cheerful concert (1935, regi: Karel Dodal & Irena Dodalová)

Inspirace/Inspiration (1948, regi: Karel Zeman)

O místo na slunci/A place in the sun (1959, regi: František Vystrčil)

Krtek a bulldozer/Mole and the bulldozer (1975, regi: Zdeněk Miler)

Omalovánky/Painting (1970, regi: Hermína Týrlová)

Měsíční pohádka/Moon fairy tale (1958, regi: Zdeněk Miler)

Chlupatý Ptáček/The furry bird (2000, regi: Vladimír Lehký)

Sametka/The velvet caterpillar (1967, regi: Zdeněk Miler)

Ruka/The hand (1965, regi: Jiří Trnka)

 

Det bästa från tjeckiska kortfilmsklassiker visas tisdag den 22 oktober kl.19.00 och söndag den 27 oktober kl. 13.00 på Slottsbiografen.

 

Sousto/A loaf of bread (1960, regi: Jan Němec)

Umřel nám pan Foerster/Mr Foester died (1962, regi: Jiří Menzel)

Dějny na 8/History of 8 (1968, regi: Václav Táborský)

Jan 69 (1969, regi: Stanislav Milota & Jaromír Kallista)

Etuda o Zkoušce/Study of a rehearsal (1976, regi: Evald Schorm)

Jiří Trnka (1967, regi: Jiří Lehovec)

Navštivte Prahu/Welcome to Prague (1983, regi: Pavel Koutský)

Konec Stanilismu v Čechách/The death of Stanilism in Bohemia (1990, regi: Jan Švankmajer).

 

Utöver specialsektionen visas en ny tjeckisk kortfilm Nekudrň/Don´t Be Curly (2012, regi: Veronika Jelinkova) i den internationella tävlingssektionen (Utan Återvändo) som visas under tre tillfällen: i Slottsbiografen, onsdag den 23 oktober kl. 13.00, i Regina, fredag den 25 oktober kl.15.00. och söndag den 27 oktober kl. 15.00.

 

 

BILJETTER & FESTIVALKARTA

 

Trailer:


Plats:
Biografer i Uppsala
Datum

Från 2013-10-21
Till 2013-10-27

Organisatör:

Tjeckiska centret är samarbetspartner


påminnelse
Det går inte att påminna det här evenemanget eftersom det redan pågår.