Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2014-06-20 13.00 - 2014-08-15

CC tipsar: Norrdans - Sju gånger sju

Norrdans bjuder på en engagerande och fysisk dansföreställning. Sju gånger sju bygger på Aleksis Kivis roman Sju bröder. Koreograferna är Roy Assaf (Israel), Jarek Cemerek (Tjeckien), Katrín Hall (Island), Peter Jasko (Slovakien), Joseph Sturdy (England/Sverige), Lenka Vagnerová (Tjeckien) och Lidia Wos (Polen/Sverige). De har alla fått sju dagar var med Norrdans internationella ensemble för att skapa varsitt verk på sju minuter, baserat på en karaktär ur romanen.

 

Program:

Fr 20 jun 2014 kl 13:00 Murberget, Härnösand

Må 23 jun 2014 kl 15:00 Utomhus alt. inne på HKC, Lillhärdal

Ti 24 jun 2014 kl 18:30 Lilltorpet, Falun

On 2 jul 2014 kl 13:00 Härnögården, Härnösand

To 3 jul 2014 kl 14:00 Brunnegården, Härnösand

Fr 4 jul 2014 kl 14:00 Älandsgården, Älandsbro/Härnösand 

Lö 5 jul 2014 kl 15:15 Sundsvall Pride-tältet, Hamnträdgården, Sundsvall 

Sö 6 jul 2014 kl 15:00 Kälarne skola ute eller inne, Kälarne/Bräcke 

Ti 8 jul 2014 kl 14:00 Brogården, Skellefteå 

On 9 jul 2014 kl 13:30 Höjdens äldreboende, Skellefteå 

To 10 jul 2014 kl 13:30 Björkhammargården, Jörn/Skellefteå

Fr 11 jul 2014 kl 17:00 "Folkhemmet", Trästockfestivalen, Skellefteå

Lö 12 jul 2014 kl 14:00 "Folkhemmet", Trästockfestivalen, Skellefteå 

Sö 13 jul 2014 kl 14:00 Folkets Hus, Vilhelmina

Ti 15 jul 2014 kl 18:30 Utansjögården, Utansjö/HärnösandTo

17 jul 2014 kl 13:00 Änge Center, Härnösand 

To 17 jul 2014 kl 20:00 Mellanholmen, Härnösand 

Fr 18 jul 2014  kl 12:00 Stora Torget, Härnösand 

Fr 18 jul 2014  kl 19:00 Janne Vängmantorpet, Brunne/Härnösand 

Lö 19 jul 2014 kl 13:00 Basketplan Utmarksstigen, Härnösand 

Lö 19 jul 2014  kl 20:00 Utescenen på Sågverket, Rö/Härnösand 

Ti 22 jul 2014 kl 18:00 Stadsparken, Sollefteå 

On 23 jul 2014 kl 15:00 Olofsfors Bruksmuseum, Nordmaling 

Lö 26 jul 2014 kl 15:00 Luppioberget, Övertorneå 

Sö 27 jul 2014 kl 13:30 Församlingsgården Bredbyn, Bredbyn/Örnsköldsvik 

Ma 28 jul 2014 kl 12:00 Torget, Kramfors

To 31 jul 2014 kl 17:00 Urkult, Näsåker 

Lö 2 aug 2014 kl 12:00 Thailändska Paviljongen, Bispgården/Ragunda

Må 4 aug 2014 kl 13:00 Aktrisen/Prästsjögården, Umeå 

Ti 5 aug 2014 kl 14:00 Eriksdals äldrecenter, Holmsund/Umeå 

On 6 aug 2014 kl 13:00 Älvbacken, Vindeln 

To 7 aug 2014 kl 12:00 Vinkelbo, Norsjö 

To 7 aug 2014 kl 18:00 Klockarbo, Norsjö 

Fr 8 aug 2014 kl 13:00 Bäckgården, Bastuträsk 

Må 11 aug 2014 kl 13:00 Vikbacka, Tärnaby

Ti 12 aug 2014 kl 12:00 Sibyllagården, StenseleTi

12 aug 2014 kl 18:00 Tranan, Storuman 

On 13 aug 2014 kl 13:00 Lillgården, Sorsele 

To 14 aug 2014 kl 12:00 Ventilen, Lycksele 

To 14 aug 2014 kl 18:00 Skytten, Lycksele 

Fr 15 aug 2014 kl 13:00 Maskrosen, Lycksele


 

Plats:
övriga platser
Datum

Från 2014-06-20 13.00
Till 2014-08-15

Organisatör:


påminnelse
Det går inte att påminna det här evenemanget eftersom det redan pågår.