Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Pressmedelanden

Museer och gallerier i gemensam satsning på smyckekonst i vår

Pressmeddelande, Stockholm 29 februari 2016

För 30 år sedan visades en epokgörande utställning om internationell smyckekonst på Kulturhuset. Nu arrangerar Nationalmuseum en uppföljare, men utställningen står inte ensam. Museer, gallerier och konstnärsorganisationer i Stockholm visar samtidigt viktiga, svenska komplement. Projektet Smyckekonst 2016 utgör en helt unik rapport om konstnärliga uttrck som är en del av den samtida diskussionen. På flera platser i Stockholm kan besökarna under våren nu ta del av samtida smyckekonst, vars samlade styrka, kraft och volym gör dem till mer än bara en genre.

 

1. OPEN SPACE – MIND MAPS

POSITIONS IN CONTEMPORARY JEWELLERY

11 MAR–15 MAJ 2016

Cirka 160 objekt av trettio internationella konstnärer.

Curerad av Dr. Ellen Maurer Zilioli

Nationalmuseum Design, våning 4 i Kulturhuset Stadsteatern, www.nationalmuseum.se

 

2. ICON, HELENA SANDSTRÖM

11 MAR–15 MAJ 2016

Konstnär: Helena Sandström

Nationalmuseum Konstakademin, Fredsgatan 12, www.nationalmuseum.se

 

3. DÖDLIGT VACKERT

12 MAR–15 MAJ 2016

Konstnär: Märta Mattsson

Thielska Galleriet, Sjötullsbacken 6-8, Djurgården, www.thielska-galleriet.se

 

4. TJUGOHUNDRATALSJUVELER I HALLWYLSKA PALATSET

12–20 MAR 2016

Konstnärer: Kerstin Öhlin Lejonklou, Sofia Björkman, Karin Johansson, Åsa Christensson, Karin Roy Andersson, Sanna Svedestedt Carboo

Hallwylska museet, Hamngatan 4, www.hallwylskamuseet.se

 

5. CLOSE, CLOSER, CLOSED

12 MAR–10 APR 2016

Konstnär: Åsa Skogberg. Fotograf: Max Brouwer

Millesgården, Herserudsvägen 32, Lidingö, www.millesgarden.se

 

6. BODY ARMOR

12 MAR–10 APR 2016

Konstnär: Åsa Lockner

Livrustkammaren, Slottsbacken 3, www.livrustkammaren.se

 

7. TRÄDGÅRDAR – SJU BROSCHER AV CHRISTER JONSSON

11 MAR–10 APR 2016

Konstnär: Christer Jonsson

Sven Harrys konstmuseum, Eastmansvägen 10, 113 61 Stockholm, www.sven-harrys.se

 

8. SMYCKEKONST PÅ SVENSKT TENN

12 MAR–10 APR 2016

Konstnärer: Yasar Aydin, MURKY, Sarah Hurtigkarl, Sofia Eriksson, Hanna Hedman, Märta Mattsson, Karin Roy Andersson, Ingrid Bärndal, Catarina Hällzon, Hanna Liljenberg, Annika Pettersson, Helena Sandström, Mia Larsson

Svenskt Tenn, Strandvägen 5, Stockholm, www.svenskttenn.se

 

9. IDENTITY TRANSFER

12 MAR–2 APR 2016

Konstnärer: Anne-Marie Bernhardt, Dovile Bernadisiute, Ingrid Bärndal, Kuki Constantinescu, Carolina Gimeno, Agnieszka Knap, Jasmin Matzakow, Thomas Raschke, Aktham Salah, Pamela Wilson, Annika Åkerfelt

Galleri Sebastian Schildt+, Strandvägen 5b, www.sebastianschildtplus.se

 

10. ÄDELLAB

11–13 MAR 2016

Konstnärer: Studenterna på Ädellab

Konstfack, P-hus Mobilgatan, 126 26 Hägersten, www.adellab.se

 

11. WALL HOLLOW

12 MAR–6 APR 2016

Konstnär: Sara Borgegård Älgå

Konsthantverkarna, Södermalmstorg 4 vid Slussen, www.konsthantverkarna.se

 

12. SAMLAT OCH SORTERAT

11–25 MAR

Fönsterutställning

Konstnär: Hedvig Westermark

Smide och Form, Hornsgatan 36, www.smideochform.se

 

13. THINGS

27 FEB– 16 MAR 2016

Konstnär: Åsa Elmstam

Abante Gallery, Hornsgatan 44, www.abante.se

 

14. DUO

12–13 + 19–20 MAR 2016

Konstnärer: Lisa Björke & Catarina Hällzon

PS2, Ludvigsbergsgatan 5, 118 23 Stockholm, T-bana Mariatorget

www.lisabjorke.com, www.catarinahallzon.se

 

15. DAUGTERS AT DAUGHTERS

12–13 MAR 2016

Konstnärer: Tove Knuts, Åsa Elmstam, Maria Sköldin

Daughters, Havregatan 12, Skanstull, www.daughters.se

 

16. SMYCKEKONST FRÅN DESIGNINSTITUTET I LAHTIS

9 APR–11 MAJ 2016

Vinterträdgården, Finlandsinstitutet, Snickarbacken 4, www.finlandsinstitutet.se

 

17. SMYCKEN PÅ KROPPEN/PHOTO BOOTH

11–19 MAR 2016

Konstnärer: Klara Eriksson, Petronella Eriksson, Erik Tidäng, Pernilla Sylwan, Tobias Birgersson, Lena-Stina Jerström, Christian Habetzeder, Maki Okamoto

Event, Photo Booth: Lör 12 mar kl 14–19

17. LOD TRÄDGÅRD/PHOTO BOOTH

23 APR–7 MAJ 2016

Konstnärer: Klara Eriksson, Petronella Eriksson, Erik Tidäng, Pernilla Sylwan, Tobias Birgersson, Lena-Stina Jerström, Christian Habetzeder, Maki Okamoto

Event, Photo Booth: Lör 23 april kl 19–21 och 22–24

Galleri LOD, Norra Agnegatan 40, Stockholm, www.lod.nu

 

18. STRÅLKASTARE

11 MAR– 9 APR 2016

Konstnärer: Adam Grinovich & Annika Pettersson

Platina, Odengatan 68, Stockholm, www.platina.se

19. BETWEEN US:

 

9–14 MAR

Konstnärer: Helena Sandström & Eva Hjelte

Helena Sandström Studio, Norrtullsgatan 65, Stockholm

helena-sand-strom.blogspot.se

 

20. MADE BY: AND FRIENDS

11–13 MAR + 21–23 APR 2016

KINO, ett projekt av Beatrice Brovia och Nicolas Cheng samt smycken och objekt av Agnieszka Knap, Åsa Lockner och David Taylor

MADE BY:, Vikingagatan 20, www.madeby.se

 

21. ABRAKADABRA: SMYCKEN FÖR DEN NUTIDA HÄXAN

10–13 MAR 2016

Designer: Janja Prokic

Tjeckiska centret Stockholm, Villagatan 21, www.stockholm.czechcentres.cz

 

 

Presskontakt

Hanna Tottmar, pressansvarig Nationalmuseum, hanna.tottmar@nationalmuseum.se, 0767-23 46 32