Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Nyheter

#GROWOURHUMANITY: Jan Amos Komensky

V rámci celoročního projektu českého centra  #GROWOURHUMANITY neodmyslitelně patří připomenutí si odkazu jednoho z nejproslulejších českých humanistů J.A. Komenského v rámci 350 výročí od jeho zesnutí.

U příležitosti 350. výročí od smrti proslulého humanisty J.A. Komenského bychom rádi připomněli, že jeho zásluhy mají světový přesah. Díky české badatelce a historičce Blanky Karlsson, která má české kořeny,  byl  veřejnosti představen i Komenského vliv a odkaz ve Švédsku. Odkazy ke Komenskému najdete níže v na této stránce. 

O Blance Karlsson

“ Já jsem Švéd a také Čech”, prohlašuje o sobě Blanka Karlsson pyšně a s obrovským nasazením pátrá po velkých osobnostech českých dějin ( např. Komenský a Smetana ve Švédsku).

Blanka Karlsson založila ve švédském městě Nörköpping vlastní vydavatelství Blanka Pragensis. Nejzajímavější částí její práce je objevení latinského anonymu, který ležel 350 ve švédské knihovně. Šlo o neznámý rukopis Komenského, 22 stránková předmluva k jeho dílu Obecná porada o nápravě věcí lidských (De rerum humanarum emendatione consultatio catholica) a Dedikace třem královstvím.  Blanka Karlsson o tomto objevu vydala několik studií, dala rukopisu název Fingsponský a vydala jej jako kritické pramenné vydání. 

Časopis Český dialog Blanku Karlsson popisuje jako nepřehlédnutelnou postavou české komunity v zahraničí a mezinárodního vědeckého bádání. “I když sama sebe charakterizuje především jako „historičku, komenioložku, filoložku a bohemistku“ , její záběr a především její veřejné působení jsou mnohem širší. Není jen vědeckou pracovnicí, která se věnuje řadě témat (dějiny pedagogiky, třicetiletá válka a osobnost Jana Amose Komenského, česko-švédské vztahy, dějiny hudby ad.), ale její  bibliografie vykazuje za období 1989–2014 úctyhodných 73 položek. Blanka je mimořádně činorodým člověkem ve veřejném prostoru.”

Její práci a rozhovor na téma J.A. Komenský pro rádio Vltava můžete najít zde:

https://vltava.rozhlas.cz/program#/2020-11-14

www.fencingperformance.com/blankapragensis 

www.fencingperformance.com

Zdroj článku: 

https://www.cesky-dialog.net/clanek/7093-blanka-karlsson/

https://www.youtube.com/watch?v=WD_OB4y0eOM