Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.1.2011 18:00 - 25.2.2011 0:00

ZLÉ ZPRÁVY

Část východní Evropy přichází do jižního Stockholmu! Výběr z tvorby české grafitiskupiny CAP vystavuje v Galerii GSB (Steinsland Berliner) v jižní části Stockholmu. Jedinečná tvorba, která je jak vtipná a spontánní, tak hluboce společensky kritická. Výstava s názvem Zlé zprávy představená je skupinovým projektem trojice umělců: Ladislavy Gažiové, Víta Svobody a Alexeye Klyuykova. Ačkoli se v podobné sestavě autoři prezentují poprvé, v jejích individuálních uměleckých přístupech se dá spatřit hodně společných momentů.

 

Ladislava Gažiová(1981) je jednou z nejvýraznějších postav mladé pražské malířské scény. Se zálibou v šablonách a technice spreje Laďa vytváří obrazy odkazující k široké škále motivů, od citací z dějin romské kultury, přes tematizování urbanistického truchlení v ghettu až po existenciálně-romantické a mytické náměty. Přitom použité znaky nejsou nikdy dominantní a soběstačné. Práce Gažiové jsou vždy velice atmosferické a dekorativnost zpracování motivů často hraničí až s barokní přebujelostí.

Uliční technika spreje není neznáma ani pro Víta Svobodu (1984), mladého nadějného architekta a umělce, jednoho z účastníků post-graffiti projektu CAP: Crew Against People. Svoboda kromě práce v terénu produkuje velké množství kreseb a koláží, rád pracuje s motivy amerických komiksů 70 let, jeho rukopis je vždy uvolněný, lehký a svižný. Asijská štětcová kaligrafie je pro Víta důležitou inspirací.

Alexey Klyuykov(1983) je stálým kolegou Svobody v aktivitách CAP, přesto v galerijním prostředí účinkuje převážně ve dvojici s Vasilem Artamonovem. Spolupráce při vzniku uměleckého díla autoři uvádí jako jeden z nejpodstatnějších momentů pro tvorbu. Alexey sdílí zájem o umělecké a politické utopie první poloviny 20 století. Inspiraci často nachází v ruském konstruktivismu, futurismu, socialistickém realismu a undergroundové scéně konceptuálního umění poválečné SSSR. Samostatně se také věnuje ilustraci.

 

 

Galerie GSB je situovaná na Bondegatan v jižní části Stockholmu a vede jí Jeanette Steinsland a Jacob Berliner.

Zaměřuje se na mladé současné umělce s návazností na popart a tomu příbuzné styly. Cílem galeristů je kromě jiného přiblížit současné urbanistické umění a další umělecké formy, které se vymykají z tradičního rámce širší veřejnosti. Galerie nabízí také množství odborného tisku, knih k prodeji. Více informací najdete na www.steinslandberliner.com

Místo konání:

Bondegatan 70

Datum:

Od: 28.1.2011 18:00
Do: 25.2.2011 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala