Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2012 - 7.10.2012

Výstava Street Smart

Jan Kaláb (1978), jeden ze zakladatelů české graffiti scény, dříve tvořící pod přezdívkami Splesh, Point, Cakes téměř po celé Evropě a v USA se představí ve Stockholmu v rámci výstavy Street Smart.

 

Jeden z průkopníků české graffiti scény, jehož práce navazují na tradici české geometrické abstrakce udělal svůj první graffiti piece v 15ti letech, o rok později namaloval svůj první panel. V roce 2001 posunul hranice graffiti a stal se jedním z prvních autorů plastikových 3D graffiti na světě.

Vernisáž : 13.6.2012 od 17 hodin v Galleri 5, Kulturhuset, Sergles torg

Jedná se o druhou prezentaci Jana Kalába ve Švédsku, poprvé se zúčastnil v roce 2004 mezinárodní přehlídky Everwanting Streets v Goteborgu (Roda Sten).

Oficiálně sice vystavuje od roku 2001, ve světě vizuální kultury je však činný od svých patnácti let (tj. od roku 1993), kdy propadl půvabům graffiti. Na rozdíl od mnoha svých „kolegů“ svět graffiti, potažmo street artu, neopouští. Tag jako jeden z prvních povyšuje do šlechtického stavu trojrozměrného objektu a s urputností sobě vlastní pokračuje v tvorbě pieců, jejichž forma se stává stále abstraktnější. Ačkoli rozmanitý, přesto rozpoznatelný rukopis stále se vyvíjejícího autora lze zaznamenat po celé Evropě, v USA, Brazílii i v Asii. Komplikované a důmyslné objekty instalované ve veřejném prostoru, nápadité obrovské piecy i menší „poznávací znamení“ (dráčci, barevné dlažební kostky, apod.) řadí Kalába mezi nejzajímavější a nejodvážnější umělce současnosti. Jeho poslední pražská výstava, Kaláb 33, autora představila jako nezaměnitelného malíře. (Klára Voskovcová, 2012)

http://cz.jankalab.com

Foto: http://cz.jankalab.com

 

Zastoupení umělci:
Adam (Švédsko)
Akay (Švédsko)
Akim (Německo)
Peter Baranowski (Švédsko)
Thomas Bratzke (Německo)
Brad Downey (USA)
DTagno (Německo)
E.B.Itso (Dánsko)
Faith 47(Jihoafrická republika)
Guilty Guilty (Švédsko)
Horfée (Francie)
Kaos (Švédsko)
Mischa Leinkauf (Německo)
Markus Mai (Německo)
NUG (Švédsko)
Point (Česká republika)
SAM3 (Španělsko)
Stockholms militanta graffitikonstnärer (Švédsko)
Swoon (USA)
Olivier Kosta-Théfaine (Francie)
Matthias Wermke (Německo)

Místo konání:

Kulturhuset, Galeri 5, Sergels torg 7, Stockholm

Datum:

Od: 13.6.2012
Do: 7.10.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala