Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.7.2004 0:00 - 9.7.2004 0:00

Vladimír Suchánek - litografie

Doprovodná akce v rámci 37. ročníku festivalu Hudba a umění v Junsele, který byl věnován české hudbě. Zároveň probíhala společná výstava českých výtvarníků Ivana Bukovského a Lubomíra Peška, grafika Vladimíra Suchánka a textilní výtvarnice Jaroslavy Těšínské, kterou zajistilo České centrum ve Stockholmu.

Festival Musik och Konst” v Junsele

 

Ve dnech 3.-9. července 2004 se konal v Junsele (kraj Västernorrland - 600 km severně od Stockholmu) 37. ročník tradičního hudebního festivalu (koná se nepřetržitě od r. 1968). Každoročně se festivalu v této švédské provincii, která věnuje na podporu kultury nejvíce prostředků na obyvatele v celém Švédsku, zúčastňuje 100-150 švédských a zahraničních umělců a vzhledem k výrazné  podpoře kulturních aktivit v těchto regiónech je festival známý  po celém Švédsku.

 

Organizátoři zvolili českou hudbu jako hlavní téma letošního festivalu a ZÚ a ČC se rozhodlo akci podpořit mj. v rámci akce Česká hudba 2004. Na festivalu vystoupili čeští umělci – Ensemble Martinů (komorní soubor, který se věnuje velmi kvalitní interpretaci hudby

B. Martinů a současných českých skladatelů jako Lukáš, Hurník, Eben aj.), dále vynikající houslista českého původu Jaroslav Šonský (první houslista Norrköpingského symfonického

orchestru a loňský laureát ceny Gratias agit) a soubor Musica Per Tre (trio mladých českých sólistů na dechové nástroje). ČC dále zajistilo reprezentativní přehlídku českého výtvarného umění (výtvarníci Ivan Bukovský a Lubomír Pešek, grafik Vladimír Suchánek a textilní výtvarnice Jaroslava Těšínská). Součástí festivalu byla i putovní výstava „Osobnosti české hudby“, kterou připravil Divadelní ústav Praha.

 

Festival slavnostně zahájila velvyslankyně Marie Chatardová v sobotu 3. července. Při příležitosti zahájení festivalu v Junsele se setkala s guvernérem kraje Västernorrland panem Gerhardem Larssonem, starostkou správní oblasti Sollefteå paní Gunvor Eriksson a organizačním výborem festivalu. Po zahajovacím ceremoniálu se konaly vernisáže výstav, které uvedl ředitel Českého centra Jaroslav Kantůrek a večer se uskutečnil slavnostní koncert hudby českých skladatelů s názvem „Z českých luhů a hájů“. Po koncertě pozvala velvyslankyně M. Chatardová přítomné  na číši vína.

 

Festivalu věnoval značnou pozornost místní tisk, rozhlas (denní živé zpravodajství) a regionální televize. Viditelná byla propagace festivalu (plakáty, inzerce v regionálním tisku, rozhlasu a televizi). Kvalitní byly i internetové stránky festivalu www.junseleveckan.nu. Návštěvníkům byl k dispozici podrobný tištěný program festivalu, který obsahoval řadu informací o české hudbě a kultuře a v jehož úvodu připomněla velvyslankyně také letošní vstup ČR do EU. České centrum zajistilo pro návštěvníky festivalu další propagační materiály o České republice. 

 

 

   
Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 3.7.2004 0:00
Do: 9.7.2004 0:00

Organizátor:

Festival musik och Konst Junsele


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala