Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.11.2010 0:00 - 25.11.2010 0:00

Video instalace: Vítejte v Praze

Vítejte v Praze - video instalace Tamary Moyzes a Schloma Yaffe ve spolupráci s kurátorem Alexandrem Peroutkou.

 

 

 

Vítejte v Praze

 

 

Tamara Moyzes, Shlomo Yaffe

 

vernisáž 11. listopadu 2010, 17:00 – 20:00 hod.

 

 

Téměř všechny společnosti vytvářejí jisté nerovnosti, někdy menší, jindy hlubší. Jsou důsledkem zápasů o samosprávu, nadvládu nad prostorem nebo právem nebo zápasem o společné pravidla pro vzájemný život.

 

Umělci tvoří nedílnou součást těchto společenských procesů. Někdy hrají nevědomé, neviditelné, někdy vědomé a angažované. Široká umělecká svoboda projevu a myšlení, flexibilní a silné výrazové prostředky, mohou být použity na to, aby posílili pozici lidí, kteří žijí na okraji společnosti, a kteří bojují za uznání svého místa v ní. Umělci mohou pomáhat lidem, nebo společenstvím k posílení oslabených sociálních vazeb, překroucených konkurenčními hodnotami, které pronikly do téměř všech součástí našeho každodenního života. Práce angažovaného umělce je často konfrontována s osobní - uměleckou etikou, která vytváří atmosféru spolupráce s nezbytnou důvěrou.

 

Umělecký pár - Tamara Moyzes a Shlomo Yaffe pracují s tématy kulturních konfliktů, konfliktů identity, s tématy lidí na okraji společnosti, těmi, jejichž kulturní dědictví se vine celá staletí vedle naší majoritní kultury nebo těmi, s jejichž kulturní realitou se setkáváme v novém, globalizovaném a restrukturalizovaném světě.

Tamara a Shlomo mají velmi blízko k problémům komunit, o kterých vypovídají. I jejich vlastní identita je postavena na multikulturalismu - na kulturách poměrně často interpretovaných jako konfliktních - středoevropská - židovská - arabská, ale sloučena do nové, které jim umožňuje vidět černobílou realitou běžných dnů v hlubším a širším smyslu a odstupem.

 

V rámci instalace uvádíme část jejich video děl, která pracuje s tématy sociálních bojů v rámci měnící se kulturního prostoru v České republice souběžně s podobnými procesy v zahraničí.

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 11.11.2010 0:00
Do: 25.11.2010 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala