Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.4.2014 18:00

Bohumil Hrabal 100 let - čtení z jeho děl

Literární večer věnovaný jednomu z největších českých spisovatelů 20. století. Čtení v češtině a švédštině je spojeno s prezentací nejnovějšího překladu do švédštiny, novely Den lilla staden där tiden stannade (Městečko, kde se zastavil čas), překladatelem Matsem Larssonem z nakladatelství Aspekt a ředitelkou Českého centra Alenou Schagen.

 

Městečko, kde se zastavil čas je jedna z nejpůvabnějších a nejhodnotnějších Hrabalových próz, žánrově zařaditelná nejspíš jako novela. Poprvé vyšla v roce 1978 pod názvem Městečko, ve kterém se zastavil čas v exilovém nakladatelství Comenius v Innsbrucku. Jde v podstatě o zbeletrizovanou historii dvacátého století – jak se promítala do událostí v nymburském pivovaře, kde byl Hrabalův otec správcem a kde spisovatel prožil podstatnou část dětství. Protagonisty textu jsou opět bratři Francin a Pepin, čtenářům tak dobřeznámí například z Postřižin, jež ostatně mají v tomto textu původ. Celá knížka je tak trochu autorovým nostalgickým povzdechem nad „koncem starých časů“. Popis života v idylických dvacátých a třicátých letech dvacátého století je vystřídán popisem časů poúnorových, kdy se komunistický režim – pochopitelně negativně – podepíše i na životě. Více o knize zde.

Městečko, kde se zastavil čas je zatím poslední, dvanáctou knihou, v řadě Hrabalových textů přeložených přeložených do švédštiny. Mezi předchozí tituly patří: Annons om huset där jag inte längre vill bo (Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet), Breven till Dubenka (Dopisy Dubence, Listopadový uragán, Ponorné říčky,  Danslektioner för äldre och försigkomna (Taneční hodiny pro starší a pokročilé), Den ljuva sorgen (Krasosmutnění), En alltför högljudd ensamhet (Příliš hlučná samota),  Harlekins millioner (Harlekýnovy miliony), Jag har betjänat kungen av England (Obsluhoval jsem anglického krále), Låt tågen gå! (Ostře sledované vlaky), Novemberorkanen (Listopadový uragán), När seklet var kort (Postřižiny), Pärlor på botten (Perlička na dně).

Hrabalovské akce se konají ve spolupráci mezi Českým centrem, Městskou knihovnou ve Stockholmu, sdružením Serpens a nakladatelstvím Aspekt.


Místo konání:

Internationella Bibilioteket, Odengatan 63

Datum:

29.4.2014 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala