Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.3.2012 18:00

Přednáška „Sofiina volba po česku“

České centrum Stockholm a Židovské muzeum ve Stockholmu jsou partnery přednášky Judity Matyášové "Sofiina volba po česku". Stejnojmenný projekt mapuje osudy 150 židovských dětí, které jejich rodiče poslali v říjnu 1939 z Československa do Dánska, aby je zachránili. Děti v roce 1943 uprchly do Švédska a jen díky mnoha šťastným náhodám unikly smrti. Judita Matyášová, česká publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, pátrá po osudech těchto „dětí“ (nyní téměř devadesátiletých pamětníků) po celém světě. Jejich životní příběhy nebyly nikdy historicky zdokumentovány a nyní je zřejmě poslední šance zaznamenat tyto osudy.

Výsledky pátrání představí 12. března v 18 hodin v Židovském muzeu ve Stockholmu. Přednáška se uskuteční v angličtině.

Pátrání po osudech židovských dětí vyjde jako knižní publikace v roce 2013, v nakladatelství Mladá fronta a jednotlivé příběhy budou představeny v celovečerním dokumentárním filmu, který natáčí Česká televize v koprodukci s filmovou společností Hypermarketfilm. Do projektu jsou zapojeny české, švédské a dánské školy, které spolu s Juditou Matyášovou, pátrají po osudech dětí.

Judita Matyášová (1979)

V letech 2003 – 2006 pracovala v pátečním magazínu českého deníku Lidové noviny. V roce 2009 vyšla její kniha „Na cestách s Franzem Kafkou“ (nakl. Academia), která obsahuje 65 reportážních textů o  „kafkovských“ lokalitách po celé Evropě. V roce 2011 absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého. Od roku 2010 pracuje jako externí redaktorka Lidových novinách. Judita Matyášová je také badatelkou Vojenského historického ústavu v Praze, věnuje se především skupině židovských dětí, které odešly počátkem války do Skandinávie.

Fotogalerie: http://sophieschoice.rajce.idnes.cz/Zionist_Courses_Czech_Danish_journey/

Místo konání:

Judiska Museet Stockholm, Hälsingegatan 2, 113 23 Stockholm

Datum:

12.3.2012 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala