Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.12.2004 0:00 - 0:00

Smetanův klavír

Při příležitosti ukončení Roku české hudby 2004 se v Musikhögskolan v Göteborgu koná koncert Cyklus Smetanův klavír, v podání vynikajícího českého klavíristy Petra Jiříkovského. Ve spolupráci s Českou ambasádou ve Švédsku, Muzeem B. Smetany v Praze, Musikhögskolan Göteborg, Agenturou ARTACCORD a Českými aeroliniemi.

 

Rok České hudby 2004 je i rokem 180. výročí narození a 120. výročí úmrtí Bedřicha Smetany. Nejrozsáhlejší součást Smetanova skladatelského odkazu představuje klavírní tvorba. Přestože stojí ve stínu jeho oper a orchestrálních či komorních děl, jedná se o stejně závažný a reprezentativní celek. Zatímco u předchozích generací pianistů byl Smetana samozřejmou a přirozenou součástí jejich běžného koncertního repertoáru, v současné době se jeho klavírní skladby na koncertech objevují spíše sporadicky. O souborné provedení rozsáhlého a reprezentativního průřezu Smetanovou klavírní tvorbou od nejranějších děl po vrcholné cykly ze 70. let 19. stol. se podělili přední čeští pianisté a představili během roku  v České republice i v zahraničí putovní klavírní cyklus. Závěrečný slavnostní koncert se uskuteční právě v Göteborgu jako pocta skladateli v místě, kde za svého života působil. Pozvání do Göteborgu přijal vynikající klavírista mladší generace Petr Jiříkovský.

Petr Jiříkovský hraje na klavír od čtyř let. Na hudební škole byl žákem prof. Zdeny Janžurové, na pražské konzervatoři studoval u prof. Emila Leichnera a na AMU pak u profesorů Ivana Klánského a Františka Malého. Ve svých studiích dále pokračoval v zahraničí (Paříž a Vídeň) u vynikajících osobností jako je Eugen Indjic nebo Itamar Golan, na mistrovských kursech pak pracoval např. pod vedením Lazara Bermana, Georgy Sandora, Menahema Presslera a Yefima Bronfmana. Již od svých dětských let získával Petr Jiříkovský nejvyšší ocenění na českých a mezinárodních soutěžích. Jeho repertoár je velice rozsáhlý, a to v oblasti sólové      i komorní hry. Jako sólista spolupracoval s řadou vynikajících orchestrů (Česká filharmonie, FOK, Pražská komorní filharmonie, Talichův komorní orchestr)  a dirigentů (Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, James Sedares, Ondřej Kukal a další) a se svými recitálovými programy procestoval mnoho zemí. V květnu 2000 se představil na festivalu Pražské jaro a jeho recitál byl také zařazen do prestižního cyklu FOK "Světová klavírní tvorba" v pražském Rudolfinu.V oblasti komorní hry vyvíjí Petr Jiříkovský mnoho aktivit. Je členem klavírního Tria Martinů (dříve Academia) a spolupracuje s dalšími českými i zahraničními sólisty a soubory. Komorní spolupráce ho zavedla na významná pódia jako je Theatre Chatelet v Paříži, Gasteig v Mnichově, Velký sál konzervatoře v Moskvě, Doelen v Rotterdamu, Mozarteum v Salzburgu nebo Suntory Hall v Tokyu a také na mnohé světové festivaly.Petr Jiříkovský nahrává pravidelně pro Český rozhlas a má na svém kontě početnou řadu CD vydaných u firem jako je např. Supraphon, Universal, Bonton, Musicvars nebo MMC. K těm nejvýznamnějším nahrávkám patří několik CD  s klavírními skladbami Bedřicha Smetany.

 

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

7.12.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala