Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.11.2019 - 8.12.2019

Samizdat: Výstava v Malmö

Ve spolupráci s pražskou knihovnou české exilové a samizdatové literatury Libri Prohibiti pořádá Městská knihovna Malmö a Konsthall Malmö výstavu knih exilových nakladatelství, samizdatových knih a materiálu používaného k produkci výtisků samizdatu. Výstava nás vrací do nedávné historie, kdy byly knihy vnímány jako hrozba pro vládnoucí režim. Zároveň nám akce připomíná, že svobodu slova nikdy nesmíme považovat za samozřejmost. Zdroj: Författarbesök på Biblioteken i Malmö (malmo.se/forfattarscenen)

Na podzim uplyne 30 let od doby, kdy na Václavském náměstí zvonily klíče během Sametové revoluce. V novém období měli Československo vést intelektuálové. V čele Občanského fóra stál Václav Havel, který se měl stát novým prezidentem země. Během období komunismu bylo však zakázáno vydávat autory jako Ivana Klímu, Milana Kunderu, Jaroslava Seiferta, Franze Kafku, Bohumila Hrabala nebo dokonce Astrid Lindgren.

 

Zakázaná literatura dokázala znázornit život v útlaku komunistického režimu a beznaděj z nemožnosti se svobodně vyjádřit. Někteří lidé přesto našli cestu, jak své dílo vydat - právě pomocí samizdatu. Knihy byly psány přes kopírovací papír ručně nebo na stroji a následně šířené z ruky do ruky. Během 40 let komunismu bylo takto vydáváno od náboženských textů a katolických spisů po politické brožury, hry Václava Havla, básně Jáchyma Topola, romány Josefa Škvoreckého a klasická díla světové literatury.

 

Zdroj: Författarbesök på Biblioteken i Malmö (malmo.se/forfattarscenen)

Místo konání:
S:t Johannesgatan 7, 205 80 Malmö
Datum:

Od: 6.11.2019
Do: 8.12.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala