Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2014 12:00

Krátké filmy Michaely Pavlátové k vidění na SAGA Stockholm International Women's Film Festival

Dva krátkometrážní filmy české animátorky Michaely Pavlátové "Tramvaj" a "Řeči, řeči, řeči" budou k vidění na v rámci Film Café SAGA Stockholm International Women's Film Festival. Využijte tak příležitosti přijít na předfestivalové promítání a navnadit se na další filmové zážitky ještě před začátkem samotného festivalu v srpnu 2014.

 

Michaela Pavlátová je česká filmová režisérka, která se věnuje především animované tvorbě. Vystudovala VŠUP v Praze a v současné době vyučuje animaci na pražské FAMU. Její animované snímky jí vynesly četná ocenění na mezinárodních filmových festivalech, mimo jiné i Oskarovou nominaci a Grand Prix z Montrealského filmového festivalu pro snímek Řeči, řeči, řeči. Do užší nominace na Oskary se dostal i její nejčerstvější filmový počin Tramvaj.

TramvajŘidička tramvaje žije svou každodenní rutinu – přijít setmělou ulicí ke stroji, rozsvítit světla a pak na ubíjející cestě nabírat pasažéry. Jeden pán jako druhý, úředník v baloňáku stejně šedivém jako je každodennost kypré a smutné ženy. Natřásání kolejí, možnost ovládat stroj i přítomnost tolika mužů však v ženě probudí fantazii a její cesta už není tak šedá a postupně růžoví… Na konečné už je ale zase šero, ze kterého však možná vystoupí příslib lepších zítřků anebo alespoň příjemně stráveného večera. Překvapivě lascivní a sexuálně otevřený snímek si díky zvolené stylizaci zachovává laskavost i láskyplnost, podobně jako ve stylizovaných krátkých filmech Isabelly Rosselliniové Green Porno. Přes množství falických objektů si snímek udržuje nevinnost, mimo jiné i díky použité retro hudbě, která zčásti vznikla pro české válečné drama Protektor a do stylizace Tramvaje se mimořádně hodí. (text MFFKV)

 

Řeči, řeči, řeči. V nápaditém filmu kreslířka ztvárňuje slova, ze kterých se skládají řeči, které do kavárny přišli vést její hosté.

SAGA : Stockholm International Women's Film Festival je Mezinárodní ženský filmový festival pořádaný letos poprvé ve Stockholmu. Cílem festivalu je zviditelnit ženské filmové tvůrkyně a přispět tak k emancipaci ve světě filmu.

 

Místo konání:

ABF-huset, Sveavägen 41

Datum:

17.5.2014 12:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala