Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2007 0:00 - 16.3.2008 0:00

Rock´n´roll Toma Stopparda - představení ve Stockholms stadsteater

ROCK´N´ROLL – politika, láska a život sám 1968. V srpnu vtrhly do Prahy sovětské tanky. Syd Barrett, vůdčí osobnost Pink Floyd, opouští kapelu a vrací se do Cambridge. A místo toho nyní zpívá 16leté Esmé, „Lean Out of Your Window, Golden Hair…“ Rock´n´roll zachycuje politické utopie doby během tří desetiletí na pozadí rebelské originální hudby 60., 70. a 80. let. Vypráví příběh o tom, jak se česká kapela stala symbolem odporu proti komunistickému režimu, ale také jak život a smrt ovlivňují Maxe, marxistického univerzitního profesora, a jeho rodinu po tři generace. Více informací naleznete na www.stadsteatern.stockholm.se

 

Režisérka Margareta Garpe:

- Hudba je hnací silou představení. Nevyjadřuje pouze ducha doby, ale je také předpokladem k vyprávění o jednotlivci a kolektivu.Rocková hudba představuje svobodu a sny a má výbušnou sílu, která může svrhnout totalitní režim.

 

- Rocková hvězda Syd Barrett, ideolog Karel Marx a básnířka Sapfó jsou třemi ústředními historickými postavami představení.

 

- Ale láska je ústředním tématem hry Rock´n´roll. Jde o lásku k hudbě, ke společnosti - společně naslouchat nebo svobodně milovat. Hra zpochybňuje ideologie a je otevřena k diskuzi o lidských potřebách.

 

- Hradby komunismu padly. Ale jaké zdi nyní stavíme v době nedostatku historického povědomí a komercializace?

 

Tom Stoppard se narodil v roce 1937 v Československu a patří k nejvýznamnějším současným světovým dramatikům. Je také autorem řady filmových scénářů, mimo jiné k filmu Zamilovaný Shakespeare, za který získal Oscara. Hra Rock´n´roll měla velký úspěch a hrála se před vyprodaným jevištěm v londýnském West Endu v roce 2006. Začátkem listopadu roku 2007 byla hra Rock´n´roll uvedena na Broadwayi.

 

Margareta Garpe byla v době před invazí Československa v roce 1968 novinářkou v Aftonbladet, ale o několik let později začala psát divadelní hry. Zakládala a byla také členkou sdružení Grupp 8 a Folket i Bild/Kulturfront. Pro stockholmské divadlo napsala mnoho divadelních her, mimo jiné „Tjejsnack“, „Jösses flickor, befrielsen är nära“ a „Limbo.“ V loňském roce se hrála její hra „Älskar dej också.“ Hry autorky jsou překládány do mnoha jazyků a jsou často uváděny v zahraničí.

 

 

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 1.12.2007 0:00
Do: 16.3.2008 0:00

Organizátor:

Stockholms stadsteater


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala