Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.7.2018

QUEER a jeho odkaz v českém surrealismu - TOYEN

Přijďte si poslechnout odbornou diskuzi historiků umění Ladislava Zikmunda - Lendera a Rado Ištoka o Toyen - jedné ze zakladatelek skupiny českých surrealistů. Se svými "queer" kresbami se původně česká malířka stále častěji objevuje jako klíčová postava tohoto celosvětového proudu.

 

Toyen se narodila na Smíchově jako Marie Čermínová v rodině poštovního pomocníka. O jejím dětství se ví málo. Jako 16-letá odešla z domova a pracovala jako dělnice při výrobě mýdla. Kamarádi ji oslovovali jako "Manka", dokud nepřijala umělecké jméno Toyen.

V letech 1919 - 1920 na Uměleckoprůmyslové škole dekorativní malbu u prof. Emanuela Dítěte ml., českého malíře a pedagóga, syna významného českého fotografa a malíře Emanuela Dítěte st. Mezi jeho žáky patřili např. i Jan Zrzavý, Vincenc Beneš, Vojtěch Hynek Popelka a mnoho dalších. Toyen už tehdy nesnášela rozlišování mužských a ženských rolí. A jakékoliv autority.

Toyen podobně jako Marlene Dietrich, slavná herečka a zpěvačka, popírala tradiční ženskou roli, oblékala se jako muž, ostříhaná nakrátko a mluvila o sobě v mužskom rodě. Pseudonym Toyen pro ní pravděpodobně vymyslel Jaroslav Seifert, významný český básník, spisovatel, novinář, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu. 
Jaroslav Seifert prý, když čekal na Toyen v Národní kavárně, napsal bezmyšlekovitě na ubrousek TOYEN. Když si jméno Toyen přečetla, prý jej hned přijala. Nikdo však spolehlivě nevysvětlil, ani Seifert, co to vlastně znamená. Podle jedné z verzí je to zkratka francouzského slov citoyen, což znamená občan. Podle jiného vysvětlení je to přesmyčka slov „to je on“.

Queer Surrealisms: Toyen

Datum: 31.7. 2018
18.00–19.30
Kinosál, 2.patro (Moderna Museet)


Diskuze bude probíhat v angličtině. Vstup je zdarma.

 

Místo konání:

Moderna Museet, Skeppsholmen, Stockholm

Datum:

31.7.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala