Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.9.2014 18:00

Program EUNIC ke 100. výročí 1. sv. války

Přednáška historika a žurnalisty Henrika Berggrena o první světové válce a jejím vlivu na dnešní Evropu je organizována po záštitou EUNIC ve spolupráci se Švédským institutem a švédskou filmotékou-Cinemateket. Na pozadí archivních snímků se dozvíme informace o jedné z nejdůležitějších části moderní evropské historie. Pomůže nám realita zachycena na filmovém plátně lépe porozumět příčinám a důsledkům první světové války?

Dne 28.června 1914 byl srbským nacionalistou zastřelen Franz Ferdinand. To zažehlo jiskru, která vedla k tomu, že Rakousko-Uhersko napadlo o měsíc později Srbsko a poté už se velká část Evropy ocitla v plamenech. Bojů se účastnilo 70 milionů vojáků, a více než 16 milionů lidí zemřelo při tom, co se tehdy nazývalo "Velká válka".

Na památku stoletého výročí vypuknutí první světové války bychom chtěli  světu ukázat  archivní záběry z válčících a válkou zmítaných zemích. To vše ve spolupráci s kulturními institucemi těchto zemí. Navíc připravujeme tři celovečerní filmy, které představují antimilitaristickou a pacifistickou vlnu, která smetla svět po čtyřech letech naplněných nepopsatelné devastací - z doby po válce až do nacistického převratu v Německu, který opět dostal svět do plamenů.

Text: Danial Brännström, Cinematheque Stockholm

 

Místo konání:

Bio Victor, Borgvägen 1-5, Stockholm

Datum:

17.9.2014 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala