Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.4.2013 16:00 - 17:45

Retrospektiva Jana Švankmajera - Přežít svůj život (2010, 105 min.)

Evžen, stárnoucí muž, žije dvojí život. Jeden v realitě a druhý ve svých snech. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde na určitý rituál, který mu umožňuje kdykoliv navštěvovat své sny. Z nich se dozvídá o svém raném dětství, o vztahu k otci a matce. Když je pak svojí manželkou postaven před rozhodnutí mezi realitou a snem, odchází definitivně do svého snu.

 

Jan Svankmajer se narodil 4. září 1934 v Praze. Středoškolská studia v letech 1950–1954 ve scénickém oddělení Vyšší školy uměleckého průmyslu a studium vysokoškolské v letech 1954–1958 na divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (obor loutkářské scénografie a režie) do značné míry předurčily další tvůrčí vývoj. Nestudoval film a jeho techniku – snad i v této skutečnosti je možné hledat důvody nezatíženosti „filmovým uměním“ s jeho přílišnou oddaností technickému médiu i skličující receptivnosti v tomto směru. 

V Laterně Magice si poprvé ověřuje některé filmové postupy včetně filmových triků. V roce 1964 natáčí svůj první film v Krátkém filmu Praha. Tvůrčí mnohostrannost Jana Švankmajera se však vymyká hranicím filmu. Autor je činný v oblasti samostatného výtvarného projevu, jemuž se věnuje od konce padesátých let. Slovesný projev obsahuje především literární scénáře a taktilní básně; činnost teoretická je zaměřena ke zkoumání fenoménu hmatu a imaginace.
Blasfemické černé polohy humoru a ludikativní princip tvoří spolu s nevšední sensibilitou a pronikavým kritickým intelektem určující fasety imaginativní mohutnosti a tvůrčí osobnosti Jana Švankmajera. Jeho tvorba, ať už filmová, výtvarná nebo teoretická, je úzce spjata s kolektivní aktivitou Surrealistické skupiny v Československu.

 

Vstupenky!

Vstupné na promítání filmů Jana Švankmajera je k dostání od 22. března za 65 SEK (k lístku členská karta zdarma) a za sníženou cenu s roční kartou Årskort, nebo VIP-kartou. Vstupenky je možno zakoupit na pokladnách kin nebo na webových stránkách www.cinemateket.se.

Filmhuset, Bio Victor och Bio Mauritz: Borgvägen 1, vid Gardet. Pokladny otvírají 1 hodinu před začátkem představení.

Biografen Victoria: Götgatan 67. Pokladny mají otevřeno po - pá od 14.30, so - ne od 12.30. Vstupenky pouze pro Biografen Victoria.

Kontakt: www.cinemateket.se, cinemateket@sfi.se,www.facebook.com/cinemateket.se, www.twitter.com/CinemateketSE Aktuální informace najdete na www.cinemateket.se. Přijďte včas, filmy začínají v uvedenou dobu!

 

 

Místo konání:

Bio Victor, Borgvägen 1-5, Stockholm

Datum:

28.4.2013 16:00 - 17:45

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala