Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.12.2013 17:30

Přednáška: Nové strategie preventivní konzervace a identifikace obrazů aneb apel na evropskou rezoluci v rámci ICCROM*

Otevřeně kritické a alarmující zamyšlení restaurátora a konzervátora Františka Makeše nad důsledky nesprávného způsobu restaurování obrazů zastaralou metodou běžně používanou ve světě.

 

Přednáška je jednou ze série přednášek organizovaných v ČR a Švédsku, které doprovázejí vydání Makešovy nové knihy. Publikace popisuje specifickou situaci na zámku Skokloster a představuje moderní způsob konzervace uměleckých děl, který v současnosti zajišťuje zachování autenticity obrazů se všemi stopami poškození. Jedná se o vůbec první jeho knihu vydanou v češtině.

František Makeš je vystudovaný akademický malíř, světově se však proslavil jako vědec, konzervátor a restaurátor švédských královských sbírek. Má za sebou řadu přednášek z oblasti biochemie a aplikace výsledků jeho výzkumu v odhalování falsifikátů, konzervování uměleckých předmětů, ale také v lékařství. Dlouhá léta se věnoval vědě a záchraně uměleckých památek a za svou obětavou a významnou práci obdržel mimo jiné ocenění švédského krále Carla Gustava XVI., českého prezidenta Václava Havla a Cenu ministra zahraničních věcí ČR Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

 

Akce vznikla ve spolupráci s krajanským spolkem STSF a Velvyslanectvím ČR ve Švédsku.

 * (ICCROM = Mezinárodní centrum pro studium zachování a obnovy kulturního vlastnictví)

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

5.12.2013 17:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala