Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.5.2011 18:00

FILMOVÝ KLUB : Vztahy a Pozemšťané, koho budete volit?

Filmový klub pokračuje v sérii dokumentárních filmů mladých českých režisések. V květnu uvádíme dva filmy z dílny o.s. Inventura a Lindy Jablonské. Předfilm "Vztahy" a hlavní film "Pozemšťané, koho budete volit?"

Vztahy

13 minut, 2007
Námět, scénář, kamera, produkce, režie: Inventura / zvuk: Ivo Broum /střih: Kateřina Vrbová

Chcete vědět, co by to znamenalo, kdyby se holce líbil Bob, a co by to byl ten Bob? Pletete si vztahy se stahy? Myslíte si, že lidi s mentálním hendikepem jsou děti, které na intimní kontakt s opačným či stejným pohlavím ani nepomyslí? Dokument přináší otevřené výpovědi pěti mladých lidí s mentálním hendikepem a časově a tématicky předcházel vzniku animovaného filmu O sexu...

 

Pozemšťané, koho budete volit? Earthlings, who are you voting for?


režie: Linda Jablonská / 2010 / 40 min.

„Paroubku, koho budeš volit?" volá na dnes již bývalého předsedu ČSSD na mítinku strany v Litoměřicích Aleš Koudela. Spolu s dalšími muži a ženami patří do tvůrčí skupiny občanského sdružení Inventura, které se zabývá podporou a prezentací umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním handicapem. Režisérka Linda Jablonská s nimi natočila dokument, který mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci a jejich rozhodování o tom, který lístek nakonec vhodí do volební urny, představuje modelovou situaci, v níž se ocitá řada dalších lidí. „Budu volit Schwarzenberga, protože má chytrý řeči a nezadrhává se," vysvětluje svou volbu Martin Vošmik, další z mentálně handicapovaných dokumentaristů. Nad celým dokumentem se pak klene zásadní a neopomenutelná otázka: „Kdo bude chránit naši planetu?"

 

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

24.5.2011 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala