Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.3.2015 16:00

Petra Hůlová na Littfestu

Petra Hůlová bude hostem literárního festivalu Littfest v Umeå, kde bude diskutovat o nově vycházejícím překladu své knihy Umělohmotný třípokoj do švédštiny s moderátorkou Kajsou Ekis Ekman.

 

Čtvrtý román mladé prozaičky, Umělohmotný třípokoj, právě vychází v nakladateství RÁMUS. Autorka úspěšných románů Paměť mojí babičce, Přes matný sklo a Cirkus Les Mémoires, přináší do české literatury téma palčivé a přitom výrazně kontroverzní: vyprávění zachycuje zpověď stárnoucí prostitutky, která bilancuje svůj život, vzpomíná na to, co prožila, a místy s humorem a nadsázkou líčí svá léta strávená vykonáváním nejstaršího řemesla. V psaní Petry Hůlové představuje kniha výrazný posun k výrazové sevřenosti, nová je zde i humorná stránka vyprávění hlavní hrdinky.

Petra Hůlová, narozená v roce 1979 v Praze, je současná česká prozaička. Vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově a v jejím prvním románu Paměť mojí babičce z roku 2002 se odrazila její předchozí zkušenost s pobytem v Mongolsku. Tento debut, který je rodinnou kronikou vyprávějící osudy tří gerenací žen v Mongolsku, publikovala teprve jako třiadvacetiletá studentka a záhy se stal jednou z nejčtenějších českých knih dekády. První kniha Hůlovou proslavila, vynesla jí cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku a byla Lidovými novinami vyhlášena Knihou roku. Od té doby napsala dalších pět románů (Přes matný sklo, Cirkus Les Mémoires, Umělohmotný třípokoj, Stanice Tajga, Stážci občanskéo dobra, Čechy, země zaslíbená), ve kterých se opět  věnovala multikulturním tématům a potvrdila v nich svůj talent pro práci s jazykem.

Místo konání:
Idun i Folketshus, Umeå
Datum:

13.3.2015 16:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala