Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2014

Petra Hůlová na knižním veletrhu, pátek

Reprezentantkou české literatury v Evropské kavárně, kterou pořádá sdružení EUNIC v rámci knižního veletrhu v Göteborgu, bude Petra Hůlová, do švédštiny nejpřekládanější česká autorka. Ta se v pátek představí na čtyřech seminářích, z nichž se dva budou konat na stánku EUNIC a dva v seminárních místnostech.

 

Všechny semináře jsou v angličtině.


12-12:30 Hotel Rooms and Cafés: Writing Habits of Contemporary Travellers, with Romain Puértolas, EUNIC stand

 

Ženy na cestách (pátek 26.9., 13:00 – 13:45)

Nahlížejí ženy v realitě i fikci na svoji destinaci jinak než muži? Zacházejí s nimi lidé, které na cestách potkávají, jinak - zvláště když cestují samy? Existují nějaké hranice, které musí ženy - cestovatelky překonat jako například společenská očekávání nebo ideál "dobré matky"? Může žena opustit svoje děti na cestě za dobrodružstvím?
Účastníci: Daniela Zeca-Buzura, Dominique De Rivaz, Petra Hůlová

 

V periferii (pátek 26. 9., 17:00 – 17:45) 

Mnoho mladých spisovatelů dosahuje značného úspěchu svými debutovými romány. Velké knižní hity je potom nutí konfrontovat literární úspěch s jeho důsledky. Zajímavým trendem je, že čtenáři často hledají příběhy spisovatelů s multikulturním pozadím. Hledají autory, jejichž osobní zkušenosti jim dávají schopnost přiblížit realitu z více perspektiv současně. Portugalský spisovatel Ricardo Adolfo, katalánec  Najat El Hachmi a česká spisovatelka Petra Hůlová, která debutovala knihou“Paměť mojí babičce“, budou diskutovat o následcích úspěchu.

Diskutující: Petra Hůlová, Ricardo Adolfo a Najat El Hachmi

 

Petra Hůlová, narozená v roce 1979 v Praze, je současná česká prozaistka. Vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově a v jejím prvním románu Paměť mojí babičce z roku 2002 se odrazila její předchozí zkušenost s pobytem v Mongolsku. Tento debut, který je rodinnou kronikou vyprávějící osudy tří gerenací žen v Mongolsku, publikovala teprve jako třiadvacetiletá studentka a záhy se stal jednou z nejčtenějších českých knih dekády. První kniha Hůlovou proslavila, vynesla jí cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku a byla Lidovými novinami vyhlášena Knihou roku. Od té doby napsala dalších pět románů (Přes matný sklo, Cirkus Les Mémoires, Umělohmotný třípokoj, Stanice Tajga, Stážci občanskéo dobra, Čechy, země zaslíbená), ve kterých se opět  věnovala multikulturním tématům a potvrdila v nich svůj talent pro práci s jazykem.

Místo konání:
Mässansgatan 20, Göteborg
Datum:

26.9.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala