Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.10.2015 18:00

PALS PLAY TAG: Czech Republic - Sweden

Program performancí českých a švédských umělců je součástí festivalu PALS - Performance Art Links zaměřeného na komunikaci a interakci performativních umělců ze dvou zemí. Kurátory česko-švédského večera jsou Alexander Peroutka, Darina Alster a Erik Wijkström, českou performanci představí Milan Kohout, Karíma Al-Mukhtarová, Darina Alster, Barbora Šimková a Vladimír Turner.

 

Milan Kohout je česko-americký performer, akční umělec, básník, spisovatel, vysokoškolský pedagog a signatář Charty 77. Ve své angažované tvorbě vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace, ropné politiky, rasismu a společenských předsudků.

Karima Al-Mukhtarová.  V dosavadní tvůrčí činnosti dominuje především projev v oblastech instalace a performance. Tematicky se její tvorba často zabývá ohledáváním různorodých mýtů z oblasti tzv. urban legends a fyzikálních jevů. I když řada jejích prací má v tomto smyslu blízko buď k nějaké formě kouzelnického triku či naopak laboratorního nebo i sociálního průzkumu, výsledkem nebývá pointa či informace, ale spíše výtvarná situace.

Darina Alster patří ke generaci, která prožila citlivý věk dospívání v devadesátých letech, což se v její tvorbě jistým způsobem odráží. Rozsah její práce je široký, ale podstatné je pro ni je přímé sdělení, proto se nejčastěji vyjadřuje prostřednictvím performancí nebo happeningů. Své myšlenky realizuje v jednotlivých představeních. Vyslovuje se k tématu času, víry a polarity technokratického a duchovního světa.

Barbora Šimková. Studentka posledního ročníku ateliéru digitálních médií na Fakultě umění a designu Univerzity jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Mimo jiné je držitelkou ceny ateliéru Digitální média FUD UJEP.

Vladimír Turner je český umělec současné mladší generace. Jeho práce se dají rozdělit do tří základních oblastí: dokumentární film stojící na straně aktivismu, umění ve veřejném prostoru, které zahrnuje techniky performance, objektovou instalaci a intervenci a tvorba videí, v nichž se mísí záznam fyzické akce s abstrahovanými formami animace či video postprodukce. Jeho tvorba je do jisté míry ovlivněna vlastní autorskou historií, jejíž počátky sahají ke streetartu a graffiti, mezi jejichž stíny se kdysi ukrýval.

 

Organizátorem projektu je festival PALS - Performance Art Links ve spolupráci s galerií Ferdinanda Baumanna, Českým centrem Stockholm a Fylkingen.Místo konání:

Fylkingen, Munchenbryggeriet, Stockholm

Datum:

31.10.2015 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala