Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2013 18:00 - 20:07

Retrospektiva Jana Švankmajera - Otesánek (2000, 125 min.)

Světoznámý český filmař Jan Švankmajer zpracoval ve svém osobitém stylu lidovou pohádku o Otesánkovi. Vyprávění o nenasytném dítěti stvořeném ze dřeva, které postupně spořádá všechno živé kolem sebe, situoval do dnešní doby a do tuctového městského činžáku. Manželé Horákovi tak dlouho touží po dítěti, až ho paní Horáková spatří v pařezu, který jí muž přinesl z parcely. V patřičném okamžiku dřevo obživne. Rodičovská radost však netrvá dlouho. Malý Otík, jak mu tatínek a maminka říkají, potřebuje stálý přísun jídla. Posléze si je začne opatřovat sám. Neunikne mu ani kočka, ani obtloustlá sociální pracovnice. Jen sousedovic přemoudřelá dcerka Alžbětka, která dobře zná pohádku, ví, kam se ztrácejí lidé z okolí. Její snahu zachránit jediného kamaráda v domě může překazit jen stará paní správcová. Jan Švankmajer pojednal svůj film jako groteskní horor, přerůstající v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu.

 

Jan Švankmajer se narodil 4. září 1934 v Praze. Středoškolská studia v letech 1950–1954 ve scénickém oddělení Vyšší školy uměleckého průmyslu a studium vysokoškolské v letech 1954–1958 na divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (obor loutkářské scénografie a režie) do značné míry předurčily další tvůrčí vývoj. Nestudoval film a jeho techniku – snad i v této skutečnosti je možné hledat důvody nezatíženosti „filmovým uměním“ s jeho přílišnou oddaností technickému médiu i skličující receptivnosti v tomto směru. 
V Laterně Magice si poprvé ověřuje některé filmové postupy včetně filmových triků. V roce 1964 natáčí svůj první film v Krátkém filmu Praha. Tvůrčí mnohostrannost Jana Švankmajera se však vymyká hranicím filmu. Autor je činný v oblasti samostatného výtvarného projevu, jemuž se věnuje od konce padesátých let. Slovesný projev obsahuje především literární scénáře a taktilní básně; činnost teoretická je zaměřena ke zkoumání fenoménu hmatu a imaginace.
Blasfemické černé polohy humoru a ludikativní princip tvoří spolu s nevšední sensibilitou a pronikavým kritickým intelektem určující fasety imaginativní mohutnosti a tvůrčí osobnosti Jana Švankmajera. Jeho tvorba, ať už filmová, výtvarná nebo teoretická, je úzce spjata s kolektivní aktivitou Surrealistické skupiny v Československu.

 

Vstupenky!

Vstupné na promítání filmů Jana Švankmajera je k dostání od 22. března za 65 SEK (k lístku členská karta zdarma) a za sníženou cenu s roční kartou Årskort, nebo VIP-kartou. Vstupenky je možno zakoupit na pokladnách kin nebo na webových stránkách www.cinemateket.se.

Filmhuset, Bio Victor och Bio Mauritz: Borgvägen 1, vid Gardet. Pokladny otvírají 1 hodinu před začátkem představení.

Biografen Victoria: Götgatan 67. Pokladny mají otevřeno po - pá od 14.30, so - ne od 12.30. Vstupenky pouze pro Biografen Victoria.

Kontakt: www.cinemateket.se, cinemateket@sfi.se,www.facebook.com/cinemateket.se, www.twitter.com/CinemateketSE Aktuální informace najdete na www.cinemateket.se. Přijďte včas, filmy začínají v uvedenou dobu!

 

 

Místo konání:

Bio Mauritz, Borgvägen 1-5, Stockholm

Datum:

19.4.2013 18:00 - 20:07

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala