Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.4.2013 16:00

Obchod na korze

Promítání prvního oscarového československého filmu. Film, natočený v roce 1965 podle povídky Ladislava Grossmana v režii Jána Kadára a Elmara Klose, ověnčený mnoha dalšími cenami, bude ve spolupráci se Cinemateket promítán 21. května ve Filmhuset.

Obchod na korze

Drama / Komedie; Československo, 1965, 128 min.

Režie: Ján Kadár, Elmar Klos

Hrají: Ida Kamińska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková, Martin Hollý st., Elena Pappová – Zvaríková, Martin Gregor ad.

Film Jána Kadára a Elmara Klose je adaptací novely Ladislava Grosmana. Děj, zkonstruovaný na podkladě skutečné události, se odehrává v malém slovenském městě za druhé světové války. Vypráví tragikomický příběh staré židovské obchodnice a jejího nepovedeného “arizátora” truhláře Brtka, slušného člověka, z něhož poměry nakonec udělaly něco, čím nikdy nechtěl být. Obchod na korze i představitelé hlavních rolí, Jozef Króner a Ida Kamińska, získali řadu ocenění.

"Dokonalá sonda do všednosti obyčejných lidí za specifické a velmi složité doby. Perfektní herecký koncert. A ještě lépe načrtnuté charaktery, ve kterých se snoubí strach se statečností, nezájmem, vlastním prospěchářstvím i zbabělostí. Ale i obraz silného zvláštního přátelství, který dokáže v jedinci i přes drtivou nepřízeň osudu a doby zažehnout jiskru hrdinství. Velkolepý souboj malosti s hrdinstvím uvnitř jednoho “Nikoho”.

Na druhé straně židovská stařena, jejíž maska nevědomosti je v perfektním kontrastu k okolnostem, které se kolem dějí. O to víc je vyzdvižena absurdita všech těchto dějinných událostí a nesmyslnost jistých myšlenek. K tomu dokonalá forma: kamera, režie, hudba, střih atd."

Radek Lang

 

Ján Kadár

Slovenský filmový scénárista a režisér, jenž natáčel ve filmové branži ne zcela obvyklým způsobem ve dvojici s jiným režisérem, se narodil 1. dubna 1918 v Uhersku, v Budapešti. Studoval práva, ale v roce 1938 studií zanechal a začal v Bratislavě navštěvovat fotografickou a filmovou školu prof. Karla Plicky. V průběhu druhé světové války byl vězněn. Po válce se věnuje profesím asistenta produkce a režiséra dokumentárních filmů v bratislavském Krátkém filmu. V letech 1947-1949 pracoval v Praze.

Po roce 1949 se vrací na Slovensko a zde začíná točit hrané filmy. První výraznější počin Jana Kadára je film KATKA 1949, vyprávějící příběh o mladém děvčeti, které se střetává s novými životními zkušenostmi ve velké továrně. Film, ač svižně natočený, ztrácí mezi diváky vřelý ohlas, jelikož se jedná o politickou agitku. Roku 1952 začíná spolupracovat s českým režisérem Elmarem Klossem. Spolu s ním natočili celkem osm snímků. Začínali opět politickou agitkou ÚNOS 1953. Snímek vypráví o provokaci „imperialistů“, jejichž agenti uloupí letadlo z trati Ostrava – Praha. Obětí únosu má být zneužito k rozpoutání štvanic proti lidově demokratickému Československu. Následuje hudební komedie HUDBA Z MARSU 1955, drama z pražského předměstí TAM NA KONEČNÉ 1956, satira TŘI PŘÁNÍ, válečné drama SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN 1963 a politické drama OBŽALOVANÝ 1964.

Vrcholný snímek, jenž vzešel z jejich spolupráce, nese název OBCHOD NA KORZE 1965. Snímek si vysloužil oskara za nejlepší cizojazyčný film roku 1966 a o rok později se dočkala představitelka paní Lautmannové Ida Kamínská oskarové nominace za hlavní roli. Společně s Josefem Kronerem získali také řadu ocenění na MFF v Cannes v roce 1965. Na filmu se jako pomocný režisér také podílel Juraj Herz.

Poslední film, jenž spolu Kadár a Kloss před Kadárovou emigrovací do USA natočili, nese název TOUHA ZVANÁ ANADA 1969. Jedná se o baladický a temný snímek.

Od počátku 70. tých let opouští Československo a emigruje do USA , kde setrvává a natáčí snímky v americké a kanadské produkci: THE ANGEL LEVINE 1970, CO MI TÁTA NALHAL 1975, THE BLUE HOTEL 1977, THE OTHER SIDE FROM HELL. V roce 1979 umírá v Los Angeles, nedlouho co dokončuje svůj poslední TV film FREEDOM ROAD.

 

Elmar Klos

Česká polovina proslulého režisérského dua Jan Kadár – Elmar Kloss, které patří ke skutečné elitě československého filmu, filmový scénárista a pedagog Elmar Kloss se narodil 26. ledna 1910 v Brünně, v Rakousku-Uhersku. Uplatnil se v předválečném filmu jako autor krátkých reklamních filmů.

S Jánem Kadárem začal režijně spolupracovat v 50. letech. Natočili spolu celou řadu již výše zmíněných filmů. Největší úspěch jim přinesl právě OBCHOD NA KORZE.
 

Od počátku 70. let Kadár odjíždí natáčet do USA a Kanady a Klos se doma věnuje historii a teorii československého filmu. V roce 1989 ještě natáčí ve dvojici s Morisem Issou rodinné sci-fi BIZON. O tři roky později umírá v Praze.

 

 

Místo konání:

Bio Victor, Borgvägen 1-5,Stockholm

Datum:

21.4.2013 16:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala