Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.5.2013 18:00

Noc literatury v Malmö

Letos poprvé se na Noc literatury mohou těšit i příznivci literatury ve Švédsku. Společně se v proslulém Moriska Paviljongen v jihošvédském Malmö představí v podání známých švédských divadelních herců ve švédštině dosud nepublikované texty národních literatur z České republiky, Francie, Itálie, Německa, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska a Slovenska. Ukázku z nejnovějšího románu Radky Denemarkové Kobold přeložila do švédštiny Therese Svärdsten Nymans.

 

Radka Denemarková (1968)  je jedna z nejvýraznějších autorek současné české literatury a zároveň literární historička, překladatelka, scénáristka, dramaturgyně. Vystudovala FF UK (germanistika– bohemistika), roku 1997 získala doktorát. Působila jako vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, pracovala též jako lektorka a dramaturgyně v Divadle Na zábradlí. Od roku 2004 je spisovatelkou na volné noze.

 

 

Jako jediná zatím získala hned tři prestižní literární ceny Magnesia litera. Tu první dostala v r. 2007 za svůj román Peníze od Hitlera, ve kterém její hrdinka Židovka Gita Lauschmannová bojuje s hamižností a krutostí českých poválečných zlatokopů. Ti si přivlastnili majetek její rodiny, která zahynula při holocaustu. Román v době svého vydání vyvolal velmi kontroverzní reakce, ukázal totiž na historické skutečnosti i rysy povahy, které sami před sebou raději skrýváme. Dočkal se i své divadelní inscenace, s úspěchem ho uvedlo pražské Švandovo divadlo. Druhou oceněnou knihou se o rok později stal obsáhlý životopis mladého režiséra Petra Lébla Smrt, nebudeš se báti. Lébl svůj život ukončil přímo v Divadle Na zábradlí, kde předtím uvedl své nejznámější inscenace. Radka Denemarková v tomto divadle působila jako dramaturgyně a získala zde námět i pro svou další knihu Sám sobě nepřítelem - o režiséru Evaldu Schormovi. Třetí Literu dostala v r. 2011 za překlad románu Rozhoupaný dech nobelistky Herty Müllerové. Radku Denemarkovou ale neoceňuje jen česká kritika. Získala např. i prestižní německou Usedomskou cenu.

 

 

 

Její dvojromán Kobold (Přebytky něhy a Přebytky lidí) je kniha o podobách neudolatelné lásky a rafinovaného násilí. O tom, jak lidskou existenci předurčuje rodina, do které jsme vrozeni, či ideologie, v níž se namočíme. O společnosti okoralé dovnitř i k okrajům, ke všem slabším, vnímavým. Muka těchto postav jsou chorobami naší doby. A zdrojem těchto muk jsou zdá se Koboldové. Kobold volně navazuje na knihy A já pořád kdo to tluče (2005) a Peníze od Hitlera (2006) a autorka jím završuje svou trilogii o středoevropském dvacátém století.

Místo konání:
Moriska Paviljongen, Norra Parkgatan 2, Malmö
Datum:

9.5.2013 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala