Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.3.2005 0:00 - 0:00

Nevěrné hry

(2003, 95 min). Komorní milostné drama o lásce, nevěře, lidských selháních i nacházení sama sebe. V českém znění s anglickými titulky.

Výtvarnice, režisérka a animátorka Michaela Pavlátová se narodila v roce 1961 v Praze. V roce 1987 absolvovala  VŠUP, ateliér animovaného filmu. Byla oceněna hned několika prestižními cenami na mezinárodních filmových festivalech - roku 1993 byla za animovanou grotesku ŘEČI, ŘEČI, ŘEČI (1991) nominována na Oscara, dále oceněna „Grand Prix“ v Montrealu, Berlíně, Hiroshimě nebo Stuttgartu.

Svým krátkým filmem Repete z roku 1995 získala opět mnoho ocenění, ať už to bylo na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Hiroshima nebo Zlatého Medvěda v Berlíně. Retrospektivy jejích filmů byly uvedeny ve Francii, Kalifornii, Portugalsku a Praze. V roce 2001 zaujala svým dokumentárním filmem O BABIČCE.  V letech 1992 a 1998 učila v Praze na FAMU a v San Franciscu na prestižní Academy of Art College. 

 

Nevěrné hry aneb Hry s důvěrně známými pocity               

Uváděný film Nevěrné hry je hraným debutem Michaely Pavlátové - zkušená autorka úspěšných animovaných snímků Řeči, řeči, řeči nebo Repete se zhostila hraného filmu neokázale, ale pozoruhodně poctivě. Natočila citlivou drobnokresbu jednoho skomírajícího manželství, v níž dala skvělou příležitost herečce Zuzaně Stivínové.

Pavlátová vlastně velmi plynule navázala na svou dosavadní animovanou tvorbu. Jen vyměnila vyjadřovací prostředky a přeladila do mollové polohy. Stále se zabývá tím, jak to funguje - nefunguje mezi muži a ženami, ale objevuje jiné úhly pohledu a bohatství živého hereckého "materiálu". Vystačí si s jednoduchou výchozí pozicí: klavíristka Eva (Zuzana Stivínová) se s manželem, hudebním skladatelem (Peter Bebjak) odstěhuje do jeho rodné vsi na slovensko-maďarské hranici. Zatímco on tu nachází svůj životní rytmus a vhodné tvůrčí klima, ona se cítí nespokojená, vytržená z kontextu, frustrovaná. Přesto se usilovně snaží přizpůsobit a uchovat zbytky harmonie kdysi evidentně intenzivního vztahu. Film směřuje k jedinému hmatatelnému cíli: jestli - a za jakou cenu - se podaří vztah udržet, nebo zda se nenávratně rozsype.

 

Kouzlo Nevěrných her spočívá v zachycení stěží popsatelných okamžiků, zdánlivě banálních, ale někde hluboko uvnitř vnímaných jako životně důležité. Osamělost, nerozhodnost, neschopnost partnerské tolerance, nebo naopak přílišná přizpůsobivost, to jsou stavy, které se podepisují na míře spokojenosti - s životem, s partnerem, se sebou. Pavlátová to všechno zachycuje s intenzivní senzitivitou. Maximálně jí v tom pomáhá kameraman Martin Štrba, měkké sluneční světlo, stojaté letní povětří, venkovské ticho a vynikající Zuzana Stivínová. Na práci Michaely Pavlátové se pozitivně podepsal střet životní i umělecké zkušenosti s dychtivostí debutanta. Má jasno v tom, o čem chce vyprávět, ale neví úplně přesně jak. To ji nutí k hledání a objevování, tedy k tvorbě.

 

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

22.3.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala