Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.10.2012 - 13.1.2013

Městem posedlí

švédské zastoupení v rámci výstavy a jejího doprovodného programu. Graffiti se v posledních letech stává nedílnou součástí muzejních sbírek a jeho výstavy, často maskovány obecnějším titulem street art, se staly samozřejmostí v nejprestižnějších světových muzejních a galerijních institucích. Cílem výstavy v Městské knihovně v Praze není vysvětlit tento fenomén vizuální kultury posledních 50. let, ale přiblížit (nejen) českému publiku tvorbu jeho autorů jako kreativní, výtvarný projev. Doprovodný program k výstavě, která představí jednotlivé oblasti graffiti (a z něho vycházejícího street artu) prostřednictvím výběru jeho autorů z celého světa.

Výstava představí writery z mnoha zemí: AKAY / BATES / BIOR / BRAD DOWNEY / DELTA / EPOS 257 / ESCIF / HONET / HORFE / HOW&NOSM / M-CITY / MASKER / OBIC / PASTA ONER / POET 73 / POINT / REBEL INK / SMASH137 / SPINO / SWOON / TRON / XDOG / ZEDZ. Jejich piecy na míru uvidíte nejen v galerii, ale i po vybraných fasádách Prahy.

vernisáž 9. 10 v 18.00

Místo: Galerie Hlavního města Prahy – Městská knihovna, Mariánské náměstí

V rámci doprovodného programu se uskuteční dne 17.10.2012 odborná přednáška švédského teoretika výtvarného umění Jakoba Kimvalla ze Stockholm University na téma graffitti, street art a veřejný prostor, na které se podílí České centrum Stockholm a Švédské velvyslanectví v Praze.

Kurátor: Radek Wohlmuth

Autoři koncepce: Jan Kaláb, Klára Voskovcová

Produkce: Vladana Rýdlová, Taktum
Koprodukce: Blanka Čermáková, Trafačka

Pořadatel: Taktum s.r.o. ve spolupráci s Ghmp.

Pořadatel doprovodných programů: Trafačka o.s.

http://www.mestemposedli.cz/
www.taktum.cz
http://www.trafacka.cz/Kurátor: Radek Wohlmut

Koncepce výstavy: Jan Kaláb a Klára Voskovcová

Koncepce doprovodného programu: Blanka Čermáková

Jacob Kimvall (born in Stockholm, 1972) is a Swedish writer, art critic and lecturer on visual culture. He is specialized in art in the public spheres and has a particular interest in graffiti- and street art. The interest in the subject started as a teenaged graffiti writer in the 1980-ties. In 1992 he co-founded the international graffiti magazine Underground Productions (UP), and worked as its editor throughout the 1990-ties. As a lecturer, he has had long term affiliations with Konstfack University College of Arts, Crafts and Design and Berghs School of Communication. He is currently working on a PhD thesis in Art History at Stockholm Universityregarding the historiography of graffiti and street art, and has an interest on graffiti and hip-hop culture as part of Cold War cultural exchange and confrontation. Among his writings in books: Interviews with graffiti artists Part One and Snake to Martha Cooper’s book Tag Town (edited by Tobias Barenthin Lindblad, Dokument förlag, 2008) and "Graffiti is pretty egoistic", portrait of Egs, Finland’s internationally most renowned graffiti writer. Published in the anthology Overground – 8 Scandinavian graffiti masters (Dokument förlag, 2003); and in magazines and newspapers: "The Creation of Graffiti as Art", UP No. 40, June 2009; "The holy grail of freeform graf", art critical essay on legendary piece Hell Iz for Children by Iz the Wiz, published in UP No. 39, November 2008; "Watching pieces", short essay on the art of watching graffiti, published in Finnish graffiti magazine Gasmask 6 – the lost issue 1993-2008, June 2008.

 

AKAY

Jeden ze švédských umělců, kteří byli kurátory vybráni v rámci výstavy připraví opět projekt na míru šitý Praze. Akay je jedním z prvních švédských umělců, kteří vycházejí z graffiti a jeho projekty získaly mezinárodní pozornost. Po té, co skončil s malováním na zed, začal rozvíjet vlastní projekt s názvem Akayism. Akay ve svých projektech naráží na sociální a společenská témata, někdy si vystačí s nápisem nasprejovaným na zeď nebo plakátem, ale pouští se i do prostorových instalací v krajině.

Akay se naposledy představil v Praze v roce 2008. www.akayism.org  

 

Místo konání:
CITY GALLERY PRAGUE
Datum:

Od: 10.10.2012
Do: 13.1.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala