Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.3.2014 - 15.3.2014

Littfest 2014 představí Ondřeje Buddeuse v sérii seminářů a čtení

Básník Ondřej Buddeus přijede do Evropského města kultury Umeå 2014 na pozvání literárního festivalu Littfest. Série diskusí o poezii, autorských čtení a seminářů s předními evropskými básníky je tématicky propojena výstavou What´s the Point of Poetry.

 

Ondřej Buddeus, narozený v roce 1984 v Praze, je český překladatel, básník a publicista. Vystudoval skandinavistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno. Překládá z němčiny a norštiny (v Oslu a Kristiansandu byl na studijním pobytu, doktorskou práci píše na pražské skandinavistice). Vyšla mu sbírka textů 55 007 znaků včetně mezer (2011) a kniha Orangutan v zajetí má sklony k obezitě (společně s Alžbětou Skálovou a Martinou Kupsovou, 2011). Za svůj básnicky debut Rorýsy získal v roce 2013 Cenu Jiřího Ortena, která je udělována spolu s šekem na 50 000 Kč autorovi do 30 let. Porota Buddeusovu nominaci vysvětlila "spojením až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami".

Ondřeje Buddeuse budete mít možnost vidět v sobotu 15. března na dvou akcích:

Psaní nové Evropy? Seminář od 11 do 14 hodin v Tonsalen v Folkets hus.
Na kontinentě sužovaném válkami a etnickými konflikty měla často kultura a literatura za úkol usmiřovat. Jaké ambice má vaše poezie v dnešní Evropě? Má jazyk a poezie schopnost otevřít hranice, nebo naopak jen budují nové překážky? Panelové diskuze se zůčastní: Sjón, Nikola Madzirov a Ondřej Buddeus. Moderátor: Per Bergström. V angličtině.

Párty s mezinárodními poety. Předčítání poezie u baru Winn Hotelu od 19:30 do 21 hodin.
Přijďte se bavit a poslouchat poezii. Na scéně: Nikola Madzirov , Ondřej Buddeus a Rita Mestokosho.

 

Littfest v Umeå je největší literární festival v severní Skandinávii. Prostřednictvím seminářů, přednášek , výstav a představení hledá nové formy spolupráce mezi spisovateli, vydavateli, kritiky, vědci a čtenáři; a to vždy se slovem, textem a láskou k literatuře ve středu pozornosti.

Místo konání:
Tonsalen i Folkets hus, Umeå
Datum:

Od: 13.3.2014
Do: 15.3.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala