Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.1.2014 18:00

Lidové písně v Českém centru

Kromě účasti na festivalu Härjedalespipan se plzeňské duo Martin Kaplan (housle, zpěv) a Josef Fiala (viola, zpěv) představí i stockholmským posluchačům. Lidové písničky z Chodska, Plzeňska a jižních Čech si můžete přijít poslechnout přímo do Českého centra. Kromě známých písní zazní i nově objevené kousky.

Martin Kaplan (1967)

se narodil v Karlových Varech. K hudbě ho přivedl tatínek multiinstrumentalista. Hru na housle studoval Martin Kaplan na hudební fakultě AMU (1989-1994). Zúčastnil se také hudebních kursů v italské Sieně. Dnes působí jako koncertní mistr orchestru divadla J. K. Tyla v Plzni a pedagog na plzeňské konzervatoři. Zajímá se o hudbu vážnou i nevážnou (folklor, jazz, folk), nadprůměrné improvizační schopnosti ho řadí k vynikajícím muzikantským talentům.

Josef Fiala (1965)

pochází z Plané a hrát začal na přání svého děda, který patřil k poslední generaci lidových muzikantů v jižních Čechách. Hru na violu studoval Josef Fiala na hudební fakultě AMU (1985-1990). Dnes působí jako pedagog na plzeňské konzervatoři a hudebník ve svobodném povolání. Zajímá se dlouhodobě a aktivně o lidovou píseň oblasti jihozápadních Čech.

Martin Kaplan a Josef Fiala spolu začali hrát v souboru písní a tanců Škoda Plzeň (1983-1990). Působení v tomto souboru a vystoupení v deseti zemích Evropy a v USA vyústilo v r. 1990 k založení dua, v němž pěstují lidovou píseň i vážnou hudbu. Výrazným úspěchem byl jejich debut v rámci festivalu ke 100. výročí narození Bohuslava Martinů v St. Louis (USA). Vedle rozhlasového natáčení jsou zváni ke koncertům po celé České republice i v zahraničí. 

 

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

16.1.2014 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala