Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2020 18:00

KULTURNATT 2020: Kafkanatt – Zažij Kafku online!

Švédský festival kultury Kulturnatt 2020 se koná i navzdory současným opatřením, a to v online prostředí! České Centrum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Stockholmu vzdají čest památce Franze Kafky. Pojďme zažit Kafku z různých perspektiv! Můžeme se těšit na šťavnatý mix literatury, originální a nápadité kresby Jiřího Slívy či ochutnávku Kafky ve virtuálním prostředí. Kafkovu proměnu si může s námi užít každý, a to při výrobě masky. Pojďme společně s novinářkou a spisovatelkou Juditou Matyášovou zbořit mýty o jednom z nejlepších spisovatelů 20. století zároveň prozkoumat jeho epická literární díla!

Letošní ročník festivalu Kulturnatt je pro organizátory, ale i účastníky velkou výzvou! A to z jediného prostého důvodu – přechod festivalu do online prostředí. Díky internetu si můžete vpustit Kulturnatt do svých domovů i vy a sledovat jej tak z pohodlí své sedačky. České centrum ve svém programu nabídne nejeden pohled na Kafkův svět plný paradox a sarkastických metafor.

 Jedním z bodů online programu bude virtuální komentovaná výstava Jiřího Slívy. Jiří Slíva je český výtvarník, umělec a básník světového formátu. Vydal řadu knih a kreseb u nás i v zahraničí, jež byly publikovány např. v New York Times a v mnoha dalších světových médiích. Během Kulturnatt tento český umělec svým osobitým způsobem přiblíží Kafkovu proměnlivou a těžko uchopitelnou osobnost. Nebude opomenut ani dnes již ikonický portrét "Multiple Kafka”, který bude během večera k vidění. Zažijme umělcovu barvitou řeč o jeho originálních dílech.

 Baví vás mnohoznačnost Kafkových románů? Představujete si pod románem Proměna úplně odlišnou transformaci než sám Kafka? Tak to si s námi užijete i další část, a to část literární! Přiblížíme Kafkova díla velmi moderní, dynamickou a neotřelou formou. Uhodnete, jaké romány jsme zašifrovali do konverzace?

 Až rozklíčujeme Kafkova díla, zkusíme si, jaké to je být v kůži někoho úplně jiného. Jak? Jednoduše – převtělíme se pomocí virtuální reality (VR)! Mika Johnson, profesor na pražské FAMU, vytvořil za pomocí VR proměnu Řehoře Samsy. Virtuální prožitek nás zavede do světa fantazií a nekonečných dálek!

 Myslíte si, že Kafka vedl všední a ničím nezajímavý život? Že nikdy necestoval? Neměl žádné aktivity a byl věčným pesimistou? Opak je pravdou! Pojďme zbourat široce známe stereotypy s Juditou Matyášovou, která je spoluautorkou projektu Cesty Franze K. Tento projekt se snaží ukázat Kafku tak, jak ho zcela jistě neznáte!

 Že Kafka a dětská fantazie nejdou dohromady? Ukážeme vám, že ani na naše nejmenší jsme nezapomněli! Za naší pomoci si společně s námi vyrobíte masku s níž, se v mžiku v duchu Kafky proměníte I vy.

 Podpořme společně odvážný počin Kulturnatt 2020, který se bude prvně odehrávat v online prostředí a společně prozkoumejme možnosti, které ještě nebyly využity!

 Program:

14:00 Kafka for all generations

18:00 Jiří Slíva's artwork
19:00 Guide to Kafka's books
20:00 Breaking myths about Kafka with Judita Matyášová
20:30 Chat with Franz
21:00 VRwandlung

 

 

 

 

Místo konání:
Datum:

18.4.2020 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala