Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.10.2009 0:00 - 0:00

KONCERT VLASTY TŘEŠŇÁKA

Vlasta Třešňák vystoupí na koncertě ve Stockholm se svou skupinou ve složení : Jaromír Panáček – elektrická kytara, Jiří Kubíček- basová kytara, Martin Rychta – bicí. Dva roky po kritikou ceněnému albu Inventura vydal Vlasta Třešňák v roce 2007nové album s názvem Skopolamin. (Skopolamin je droga podobná atropínu, která se podávala zajatcům a vězňům za účelem získaní informací. Pod vlivem této látky ztrácí člověk zábrany a schopnost odporu. Na druhé straně však zůstává při vědomí a stále si uvědomuje, co říká. Skopolaminu se také říká „droga pravdy“. ) Není to veselá deska. Ale není veselý ani život, který žijeme. A písničkáři byli druhdy právě těmi, kdo na tuto skutečnost upozorňovali. Dnes, v realitě vytvářené lhaním politiků a smyšlenkami bulváru, je jejich hlas slyšet čím dál méně. O to větším překvapením je, když na „řev pravdy“ některého z písničkářů narazíte. Třešňák, kdysi muž s kytarou, beze švů splývá s rockovou kapelou, která s chutí „sjíždí“ trajektorie amerického rocku 60. a 70. let. Jeho zastřený, expresivní hlas vystřeluje nekompromisní verše s energií a přesvědčením, na které si budou muset mladí rockeři několik desítek let počkat. „Z bláta do louže, z průseru do průseru! chudák nevinná Kramářovic vila! Komunista mě zastupuje v Bruselu! Kickboxer zpívá písně Karla Kryla“. Vstup volný. http://www.teaterlederman.com/

 

Písničkář, spisovatel a malíř Vlasta Třešňák vystupoval do roku 1968jako umělec na volné noze a také jako člen skupiny Šafrán. Po roce 1974 mu byla zakázána jakákoliv veřejná činnost (mimo jiné se angažoval v bytovém divadle Vlasty Chramostové a podepsal Chartu 77). Opět byl nucen střídat nejrůznější zaměstnání. Po výsleších u StB a normalizačních represích odešel do emigrace do Švédska (1982), později se přestěhoval do Německa. Po roce 1995 žije převážně v České republice.

Třešňák se vždy pohyboval spíše v okruhu undergroundu. Melodie jeho písní i kytarový doprovod jsou maximálně jednoduché, což vnímatelům umožňuje koncentrovat se na text. Jeho zpěvácká interpretace je v českém folku patrně nejexpresivnější, vždy emocionální a tím pro posluchače sugestivní. Od 70. let též pravidelně spolupracuje s různými cikánskými hudebníky, především s muzikantskou rodinou Kormanů. V 70. a 80. letech byla jeho tvorba normotvorná a písně z LP Zeměměřič a Koh-i-noor zůstávají v českém folku nepřehlédnutelnou hodnotou. V roce 2005 dokázal na své úspěchy navázat pozoruhodným a oceňovaným albem Inventura.

 

Zakázané desky Vlastimila Třešńáka

 

 

Šafrán (nahráno 1976, vydáno 1989)
Petr Lutka, Vladimír Merta, Dagmar Voňková, Vlastimil Třešňák a Jaroslav Hutka nahráli materiál pro kolektivní album písničkářského sdružení Šafrán v únoru a březnu 1976. Měli už tehdy velmi výraznou posluchačskou základnu, ale jen minimum desek na trhu: pouze Hutka v téže době natočil už druhé vlastní album, opět sestavené z lidových balad. Deska Šafrán byla vylisována ve dvacetitisícovém nákladu a vzápětí sešrotována; do prodeje se nedostala vůbec. Znovu vyšla na samém sklonku roku 1989; daní za rychlost bylo v revolučních dnech to, že chyběl původní obal.

 

Zakázaní zpěváci druhé kultury (1978, Oktober)
V květnu 1978 už iniciátoři tohoto alba, Jiří a Jitka Pallasovi, pobývali ve švédském exilu. Písničkáře Vlastimila Třešňáka, Jaroslava Hutku, Vladimíra Veita, Svatopluka Karáska a Karla Soukupa emigrace teprve čekala. Jejich písně přijeli do Prahy potajmu natáčet švédští technici. Největší prostor na albu dostala Marta Kubišová: jen s doprovodem Hutkovy kytary zpívala lidové balady, tedy pro ni zcela netypický repertoár. Vydavatelem byla švédská levicová firma Oktober, krátce nato album převzal Šafrán 78, domácí vydání bylo realizováno na značce Koncept/Echo Music v roce 1996.

Vlasta Třešňák - Koh-i-noor (1983, Šafrán 78)
První Třešňákova deska pro švédské vydavatelství Šafrán 78, založené organizačních duchem písničkářského sdružení Šafrán Jiřím Pallasem, se jmenovala Zeměměřič a byla natočena v Praze, jen s kytarou. Koh-i-noor vznikl až po Třešňákově odchodu z Československa a logicky obsahoval starší, osvědčené písně, které však s jedním českým a dvěma švédskými spoluhráči dostaly zcela nová, většinou velmi působivá aranžmá, a Třešňák poněkud utlumil svou pověstnou expresivitu. První úplné domácí vydání připravila roku 1998 značka Koncept/Echo Music.

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

27.10.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala