Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.7.2009 0:00 - 0:00

Koncert Smetanova Tria v Národním Muzeu

Behěm letních koncertů v Narodním Muzeu ve Stockholmu vystoupí Smetanovo trio společně se švédským klarinetistou Staffanem Mårtenssonem. Jitka Čechová a Jan Páleníček po úspěšném koncertu, který zorganizovalo České centrum v Grünewaldsalen, Konserthuset v září minulého roku se opět vracejí do Stockholmu, aby převedli své mistrovské umění. Více informací o koncertu a vstupenkách najdete na : http://www.nationalmuseum.se/Besoka-museet/Program-och-visningar/Sommarnattskonserter/8-juli/

 

 

Smetanovo trio vzniklo ve třicátých letech dvacátého století. Tehdejší členové tria klavírista Josef Páleníček, houslista Alexandr Plocek a violoncellista František Smetana, přední čeští sólisté, tak navázali na tradici vytvořenou takovými jmény, jakými byli Cortot, Thibaud, Casals. Z jejich umění mohli členové Smetanova tria čerpat inspiraci v době svého několikaletého pobytu v Paříži. 

Josef Páleníček se stal uměleckým garantem Smetanova tria (později Českého tria), a to po celou dobu jeho dalšího trvání. K jeho spolupracovníkům v triu patřili v té době houslista Alexandr Plocek a violoncellista Miloš Sádlo.

Po smrti Josefa Páleníčka přebírá symbolickou štafetu tohoto ansámblu jeho syn violoncellista Jan Páleníček. Po vzoru svých předchůdců i dnešní členové Smetanova tria houslistka Jana Nováková, violoncellista Jan Páleníček a klavíristka Jitka Čechová kombinují svá triová vystoupení se sólovými čísly, tak jak to odpovídá původní slavné tradici této komorní formace.

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

8.7.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Narionalmuseum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala