Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2014 18:30

Alois Nebel a jeho tvůrci na Festivalu komiksu ve Stockholmu

Filmové zpracování dnes už kultovního komiksu Alois Nebel představí ilustrátor Jaromír 99 a kreslířka Johana Ziková v rámci filmového klubu komiksové knihovny Serieteket v kině Klara stockholmského Kulturhuset.

 

Alois Nebel je zřejmě vůbec neúspěšnějším moderním českým komiksem. Vznikl spoluprací kreslíře Jaromíra 99 se spisovatelem Jaroslavem Rudišem. První kniha tohoto komiksového románu vyšla vyšla v roce 2003 a po jejím úspěchu následovaly dvě další, které uzavřely kompletní triologii. Příběh se otevírá v Jeseníkách, kde se hlavní postavě komiksu, výpravčímu Aloisovi Nebelovi začínají zjevovat vzpomínky na temnou minulost  tohoto sudetského pohraničního regionu. Výtvarná stránka komiksu je charakteristická kontrastní černobílou kresbou s ostrými konturami. Komiks vyšel v již také v Německu a v Polsku a připravuje se i švédský překlad. 

Podle komiksové předlohy byl v roce 2011 natočen režisérem Tomášem Luňákem stejnojmenný celovečerní film, ve kterém si zahráli mimo jiné Miroslav KrobotKarel Roden nebo Marie Ludvíková. Autoři komiksu si nepřáli klasický hraný film, a tak byla filmová verze Aloise Nebela natočena náročnou metodou rotoskopie, kdy animátoři překreslují hrané záběry po jednotlivých okýnkách filmu. Díky tomu vznikl graficky velmi silný snímek. Zvláště tuto jeho působivou vizuální stránku, která zachytila genia loci Jesenicka, vyzdvihovala i kritika. Alois Nebel získal tři České lvy a v roce 2012 Evropskou cenu pro nejlepší animovaný film.

Jaromír 99 je pseudonym českého hudebníka a  výtvarníka Jaromíra Švejdíka. Je členem skupiny Priessnitz a zakládal kapelu Umakart. Kromě Aloise Nebela je spoluautorem komiksové adaptace slavného románu Zámek od Franze Kafky. 

Johana Ziková stojí za technickými kresbami Aloise Nebela, vytvořila jeho typografii a podílela se na dalších grafických pracech. Sama je rovněž komiksovou autorkou, ve svých ostatních projektech se věnuje módě. 


Seriefestivalen je mezinárodní festival komiksu, který se každoročně pořádá v Kulturhuset. V roce 2014 se bude konat mezi 16. a 18. květnem. 


 

Místo konání:

Klarabiografen, Kulturhuset, Sergels Torg

Datum:

15.5.2014 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala