Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.9.2014 - 28.9.2014

Evropská kavárna na knižním veletrhu v Göteborgu

Společný program zemí EUNIC (Sdružení evropských kulturních institutů) a Švédského Institutu se na letošním Knižním veletrhu v Göteborgu zaměří na otázky cestování a mobility. Reprezentantkou české literatury bude Petra Hůlová, do švédštiny v současné době nejpřekládanější česká autorka. V Göteborgu se zúčastní celkem sedmi programů zaměřených nejen na dané téma, ale také na prezentaci švédských překladů jejích knih.

EUNIC semináře:

 

Ženy na cestách (pátek 26.9., 13:00 – 13:45)

Nahlížejí ženy v realitě i fikci na svoji destinaci jinak než muži? Zacházejí s nimi lidé, které na cestách potkávají, jinak - zvláště když cestují samy? Existují nějaké hranice, které musí ženy - cestovatelky překonat jako například společenská očekávání nebo ideál "dobré matky"? Může žena opustit svoje děti na cestě za dobrodružstvím?
Účastníci: Daniela Zeca-Buzura, Dominique De Rivaz, Petra Hůlová
 

V cizím prostředí (pátek 26.9., 15:00 – 15:45) 

Jaké vztahy si vytváříme v cizí kultuře? Jak život v zahraničí ovlivňuje představu o ostatních a nás samotných? Končí někdy kulturní šok? Jakmile opustíte domov, co je potom cizí? Můžete se vrátit? To jsou otázky, kterými se účastníci této diskuze zabývali ve svých dílech. Každý z nich žil v zahraničí, v Evropě i mimo ni.
Účastníci: Reinhard Kaiser-Mühlecker, Ricardo Adolfo, Vaiva Grainytė 
 

Expedice: Cesty v historii (sobota 27.9., 11:00 – 11:45) 

Fascinace ohledně dobrodružství a rizik spojených s cestami, které objevují nové země, přetrvává i přes dnešní snadnou dostupnost cestování. Autoři oživují období a události, které by jinak nebylo možno zažít, ptají se na náš pohled na cestování, jak je známe dnes, a zda vůbec existují nějaké limity lidské zvídavosti.
Účastníci: Jo Lendle, Maria Dueñas, Gabriella Håkansson, Nuno Júdice

 

Moderní impéria a dnešní kolonialismus (sobota 27.9., 15:00 – 15:45) 

Svět se globalizací dramaticky změnil a stejně tak i pojetí kolonialismu. Co charakterizuje dnešní moderní impéria? Co opravdu víme o důsledcích globální ekonomiky? Je cestování způsob, jakým měřit tyto dramatické změny? A psaní o jiných kulturách z vlastního pohledu ten nejlepší nástroj, pomocí něhož máme diskutovat o vykořisťování a etice?
Účastníci: Carmen Firan, Dominique De Rivaz, Fabrizio Gatti  
 

Cílová destinace: účel, nehoda a odmítnutí (neděle, 28.9., 11:00 – 11:45) 

Všichni účastníci tohoto semináře zaujali ohledně cestování postoj ve svých životech i literární tvorbě. Ať už je to cestování za účelem zážitků, neúmyslné objevování nebo i odmítnutí vůbec opustit místnost, tito autoři prozkoumávají nové krajiny. Putují napříč kontinenty, politickými kontexty a především těmi zdánlivými. 
Účastníci: Kevin Kuhn, Rimvydas Širvinskas, Romain Puértolas 

 

 

  Knižní veletrh v Göteborgu (Bok & Bibliotek) ja největším skandinávským knižním veletrhem. Byl založen v roce 1985 a od té doby se každoročně rozrůstá. Loni se ho zúčastnilo více než 750 autorů, konalo se 378 seminářů a navštívilo ho nad 100 tisíc návštěvníků. 

Místo konání:
Mässangatan 20, Göteborg
Datum:

Od: 25.9.2014
Do: 28.9.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala