Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2015 - 18.4.2015

Retrospektiva Karla Zemana: Na kometě

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Film bude promítán v českém znění se švédskými titulky.

 

Projekce: 

3.2. Filmhuset, Bio Victor - Stockholm. 18:00

11.4. Capitol - Göteborg, 14:00

18.4. Spegeln - Malmö, 14:00

Retrospektivu Karla Zemana připravily filmotéky ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö a České centrum Stockholm ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Muzeem Karla Zemana v Praze.

Na kometě, rež. Karel Zeman, 1970, 74 min

Příběh začíná na zapadlém místě jedné z francouzských kolonií, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka.

Karel Zeman (nar. 3.listopadu 1910 v Ostroměři). Český filmový režisér, výtvarník, loutkář, animátor a reklamní grafik. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. S animací a trikovými záběry, kterými se proslavil ve filmu Cesta do pravěku, začal profesionálně v roce 1943 ve filmových ateliérech ve Zlíně. Mezi jeho  nejznámější animované filmy patří ve své době velice populární filmy o panu Prokoukovi, snímek Inspirace, kde v unikátním něžném poetickém filmu nechal oživnout skleněné figurky, což byl v té době zcela ojedinělý revoluční čin, neboť do té doby bylo sklo považováno za materiál pro animaci zcela nevhodný. Do Zemanovy početné filmové tvorby patří přes třicet filmů.


 

 

Místo konání:

Stockholm, Göteborg, Malmö

Datum:

Od: 3.2.2015
Do: 18.4.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala