Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.2.2015 18:00 - 24.2.2015

Retrospektiva Karla Zemana: Baron Prášil

Zemanův barevný kombinovaný (kreslený a hraný) film Baron Prášil navazuje na úspěšný film Vynález zkázy. Film bude promítán v anglickém znění bez titulků.

 

Projekce

11.2. Filmhuset, Bio Victor - Stockholm, 18:00

17.2. Capitol - Göteborg, 20:30

24.2. Spegeln - Malmö, 21:00

Retrospektivu Karla Zemana připravily filmotéky ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö a České centrum Stockholm ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Muzeem Karla Zemana v Praze.

Baron Prášil, rež. Karel Zeman, 1962, 83 min. 

Zatímco se v předchozím filmu dal Zeman inspirovat kouzlem Vernovy fantazie a původních Riouových a Bennetových ilustrací, stala se námětovým i realizačním zdrojem filmu o světoznámém pohádkovém hrdinovi novela Gottfrieda Bürgera a klasické rytiny Gustava Dorého. Bürgerův Baron Prášil však nachází v Zemanově zpracování moderního protihráče v podobě mladého astronauta Toníka. Spolu s ním prožívá romantický Baron některá ze svých nejslavnějších dobrodružství. Baron Prášil dokáže mnohé, jen jediné se mu nepovede, získat srdce krásné princezny, které patří jen a jen Toníkovi. Film byl vyznamenán XV. MFF v Locarnu 1962 Stříbrnou plachtou a na XIII. FFP 1962 byla Karlu Zemanovi za pozoruhodné výtvarně trikové řešení filmu, v němž osobitým způsobem objevil nové prvky a možnosti výtvarného filmu, udělena individuální cena. 

 Karel Zeman (nar. 3.listopadu 1910 v Ostroměři). Český filmový režisér, výtvarník, loutká, animátor a reklamní grafik. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. S animací a trikovými záběry, kterými se proslavil ve filmu Cesta do pravěku, začal profesionálně v roce 1943 ve filmových ateliérech ve Zlíně. Mezi jeho nejznámější animované filmy patří ve své době velice populární filmy o panu Prokoukovi, dále též snímek Inspirace, kde v unikátním něžném poetickém filmu nechal oživnout skleněné figurky, což byl v té době zcela ojedinělý revoluční čin, neboť do té doby bylo sklo považováno za materiál pro animaci zcela nevhodný. Do Zemanovy početné filmové tvorby patří přes třicet filmů.

Místo konání:

Stockholm, Göteborg, Malmö

Datum:

Od: 11.2.2015 18:00
Do: 24.2.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala