Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2006 0:00 - 5.4.2006 0:00

JUNGLE /network/

Česká výtvarnice propojuje své umělecké poznání, životní cestu a dění ve společnosti do celku, v kterém hledá souvislosti a principy. Obraz, plocha, struktura. Cyklus obrazů výtvarnice Kamily Ženaté z roku 2005, oleje na plátně. Autorka se zabývá systematickým hledáním vnitřních souvislostí, propojováním vnitřních realit s vnějším světem, výtvarným jazykem vypráví o matricích, dějích a událostech "uvnitř" i "venku".

 

KAMILA ŽENATÁ

akademická malířka a grafička

Studovala  na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru  vynikajícího českého grafika  prof. Ladislava Čepeláka v letech 1973 –79. Od ukončení studií je ve svobodném povolání.

První velkou samostatnou výstavu uspořádala tři roky po ukončení studií (1982) ve Východočeské galerii v Pardubicích. V té době vytvářela rozsáhlé grafické a kresebné cykly, začala pravidelně samostatně vystavovat a zúčastňovat se českých a světových grafických výstav a bienálí. (Mnichov, Urawa, Toronto, Praha, Kanagawa, Norimberg, Krakov, Paříž, Maastricht atd.)

Spolupracovala s mnohými architekty, její grafická a malířská díla jsou umístěna v celé řadě kulturních a společensky významných míst (zastupitelství České republiky - Athény, Brusel, Karlova univerzita – Praha, Senát České republiky - Praha, Česká pojišťovna atd.)

V osmdesátých letech se také věnovala ilustraci knih (Mladá fronta, Kruh atd.), tvorbě drobných grafických listů a ex libris.

Od roku 1991 je členkou výběrového spolku českých umělců - grafiků „Hollar.“

V devadesátých letech se její tvorba soustředila na malbu a dodnes tvoří těžiště jejího hlavního zájmu.  

 

Kamila Ženatá se soustřeďuje v posledních letech na koncepčně laděné výstavy, kdy koncept hlavního tématu sděluje a zkoumá v mnoha variantách. Patří ke generaci předních českých výtvarníků, kteří propojují své umělecké poznání, životní cestu a dění ve společnosti do celku, v kterém hledají souvislosti, principy a vhled. Základem její tvorby je komunikace a sdělování, svojí tvůrčí aktivitou přesahuje v mnohém rámec malovaného obrazu a prostor ateliéru, neboť se sděluje rovněž literárně a pořádá přednášky a semináře.

Od roku 1974 uspořádala 162 samostatných výstav v České republice a v zahraničí.

Od roku 2000 se věnuje literární činnosti , je autorkou knihy Kamila není doma (Vltavín, 2002) a Obrazy z nevědomí (Portál, 2005).

 Od roku 1995 vede na katedře psychologie Filozofické fakulty UK výběrový seminář Sebevyjádření pomocí výtvarných prostředků. Od roku 2002 je hostující členku České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii v Praze.

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 9.3.2006 0:00
Do: 5.4.2006 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala