Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.9.2006 0:00 - 20.10.2006 0:00

Jiří Ernest - Fragments

(Vernisáž 5/9 18-20) Český fotograf Jiří Ernest (1973) představuje v Českém centru ve Stockholmu tři soubory fotografií z let 2001-2005. Výstava je součástí Stockholmského fotofestivalu "expoSeptember". Více informaci naleznete na www.xposeptember.se.

 

Jiří Ernest

Představuje tři soubory fotografií, které vznikly v průběhu několika let (2001-2005). Laterna Magica a Domov jsou soubory, jež vznikaly v průběhu několika let a obsahují v sobě záznam prostředí v němž jsem vyrůstal, kde zůstaly stopy dětství a rodičů. Laterna Magica, soubor černobílých fotografií byl zejména vzpomínkou na minulé časy (černobílá tonalita - minulost) v malém městě na moravě Blansku. Všímal jsem si všech detailů a maličkostí, které mne opět vracely do časů dětství, pozůstatků, které působily emotivně. Tento soubor byl také nepřímo inspirován knihou Ingmara Bergmana Laterna Magica, kde se autor ve vzpomínkách také vracel do dob dětství, které mu evokovaly stále stejné předměty, paprsky slunce a stíny, které se odrážely na stejných místech jako v minulosti.

Pokračováním byly poté barevné fotografie, kdy jsem již snímal zařízení bytu v kterém žije moje matka a kam se dnes již vracím jen občas. (panelákový byt z roku 1973) a prostředí, které se po letech vůbec nezměnilo. Barevné pojetí ukazuje typizovaný způsob bydlení (umakartová linka a bytové jádro, koberce, které jsou stále stejné jako v letech 80-tých).

Posledním souborem jsou barevné fotografie z oblasti Libeňského ostrova v Praze, kde časem vznikala chatová kolonie. Město ve městě, kde pražané mohou stále trávit svůj volný čas v malých pitoreskních chatičkách. Bohužel toto místo hodně utrpělo při záplavách v roce 2003 a v budoucnu se počítá se jeho asanací. V celé oblasti Libeňského ostrova by mělo vzniknout luxusní centrum pro bydlení, zejména pro nadprůměrně vydělávajíci občany.

 

Laterna Magica, 2001 - 2004

Má-li něco v lidském životě neodvolatelnou platnost, pak jsou to pro mne  vzpomínky. Příběhy, které prošly mým životem a zanechaly v mém nitru hluboké jizvy. Příběhy, které neustále probíhají mou myslí jako těžce zachytitelné okamžiky.

Fotografie souboru Laterna Magica, jsou inspirovány stejnojmennou knihou osobních zápisků švédského režiséra Ingmara Bergmana. V textu, který tvoří součást fotografií, jsem totiž našel sám sebe. Nutnost ohlédnout se za svou minulostí mi dala impuls k vytvoření určitých pocitových spojnic, pohybujících se v čase sem a tam. Znovu procházím téměř zapomenutou cestu mého života, nacházím předměty, které nesou naši stopu a na kterých my zanecháváme tu svoji. Sluneční paprsky dopadají stejně jako před lety na stejná místa a věci, jako dopadá světlo z kouzelné lampy. Strom, který zasadil otec před okny se již dotýká nebe, ale již nikdy neuvidí jak vysoko vyrostl. Matčiny květiny na okně a památeční fotografie tak zůstávají jediným pojítkem světa uvnitř a světa venku

 

Doma 2005-2006

Barevné fotografie vznikaly na přelomu let 2005-2006, kdy jsem opustil černobílý materiál a začal prostředí domova snímat barevně. Zejména proto, že účelem bylo zachycení všednosti typického panelákového bytu. Zde žije má matka, zde jsem nacházel někdy až trapně pitoreskní věci, které jsou stálou ozdobou bytu.V barevném podání potom vynikl způsob bydlení, to z čeho je byt vystavěn (umakartová linka a bytové jádro). Pokusil jsem se udělat sondu do současného života v tomto bytě, kde lze nalézt spoustu zbytečných věcí, které zde často leži více než dvacet let.

 

Libeňský ostrov, 2005

Soubor barevných fotografií vznikal na podzim roku 2005 v chatové oblasti Libeňského ostrova v Praze. Toto specifické místo bylo vytvořeno některými pražany jako oáza klidu a odpočinku uprostřed ruchu velkoměsta. Vyrostla zde typická “víkendová” zástavba v podobě dřevěných chatek, které si lidé vystavěli z různých materiálů /dřevo, kov, sklo, plasty/. Lidé zde mají nejen malé barevné pitoreskní chatičky, ale pěstují  zde i ovoce, zeleninu – tráví zde volný čas.

Tento způsob trávení volného času a dovolené byl preferován zejména před rokem 1989, kdy lidem z východních zemí nebylo umožněno, nebo bylo velmi ztěžováno cestovat do okolních nesocialistických zemí. Tento způsob trávení volného času byl únikem z každodení šedé reality socialistického Československa a lidé zde nacházeli svůj malý kousek “soukromé” radosti. Já sám pocházím z rodiny, kteá vlastní chatu. Pracovala na ní celá rodina několik let a typické bylo, že stavba vznikala z materiálů – odpadů kovů, dřeva, plastů a ostatních někdy ne zcela kvalitních.

 

Místo konání:

Villagatan 21
114 32 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 6.9.2006 0:00
Do: 20.10.2006 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala