Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.1.2007 0:00 - 0:00

Helena Třeštíková: Sladké století - dokumentární film

(1997, 59 min) Film Sladké století režisérky Heleny Třeštíkové z roku 1997 je zachycení posledních osobních zážitků žen, které narozeny počátkem století doplatily na své svobodné a čestné názory. Alča Palkosková, Dagmar Skálová, Jitka Puflerová, Hilda Čiháková a další jsou ženy, které strávily desítky let svého života v komunistickém vězení. Vstupovaly do života s určitými ideály, byly to ženy vzdělané, novinářky, překladatelky, skautky, úřednice a provinily se jedině tím, že dělaly to, co jim velelo jejich svědomí, tedy to co totalitní režim zcela zásadně nesnášel a odsuzoval. A také tvrdě v jejich případech odsoudil. Teprve rok 1989 umožnil těmto ženám svobodně vydechnout a žít ve stáří konečně život podle svých představ. Otázka je, kdo jim nahradí utrpení ve vězení a ztrátu nejlepších let života. Proto je dobré, alespoň jejich osudy zviditelnit a sdělit divákům jako poselství.

 

Helena Třeštíková, narozena 22. června 1949 v Praze. Vystudovala FAMU, obor režie dokumentárního filmu. Od roku l974 pracuje v profesionální produkci, kde natočila více než padesát dokumentárních filmů nejrůznějších metráží většinou s tematikou mezilidských vztahů a různých sociálních problémů (Romeo, Julie a děti, Zázrak, Dvě jubilea Jana Zrzavého, Linka důvěry, Dotek světla, Tisíc let střízlivosti).

Postupem času se specializovala na metodu tzv. „sběrného natáčení“ - sledování lidských osudů v delším časovém úseku. První cyklus sběrných filmů sledoval po dobu šesti let každodenní život několika mladých manželských párů od momentu jejich sňatku. Filmový štáb je pak pravidelně navštěvoval a zaznamenával jejich problémy, sny, jejich usilování, v několika případech i krize, rozvod, usmíření.

Výsledkem byl šestidílný cyklus pro televizi Manželské etudy (l987) a dva celovečerní dokumentární filmy Z lásky (1987) a Hledání cest (l988). V roce l99l Třeštíková založila spolu s kolegy filmaři a sociology „Nadaci Film a sociologie“, která si klade za cíl poskytnout nový pohled na společnost po velkých politických změnách. Vzniká volný cyklus pěti sběrných filmů o osudech mladých delikventů s názvem Řekni mi něco o sobě.

V letech l994-96 natočila Třeštíková také několik portrétů zajímavých osobností pro cyklus Gen, Genus a VIP (Tomáš Halík, Olbram Zoubek, Lída Rakušanová, Jiřina Šiklová, Karel Čáslavský, Jiří Ruckl). V roce l994 založila Třeštíková založila spolu se svým manželem publicistou Michaelem Třeštíkem „Nadaci Člověk a čas“, která se chce specializovat na časosběrné projekty a na filmy, které reflektují čas, jeho plynutí a změny, které přináší (Rudolf II. a Praha, Sladké století, Lidé, mám vás rád!, Carmen story, Určitý způsob štěstí).

V roce 200l dokončila první část volného cyklu časosběrných filmů Ženy na přelomu tisíciletí (portréty Dagmar Peckové, Báry Basikové, mladé narkomanky Katky a romské intelektuálky Jarmily Balážové). V poslední době se stále více věnuje problematice drogové závislosti (Ženy a drogy, drogy a ženy, V pasti a stále v pasti). Od podzimu 2002 je pedagogem KDT, kde vede realizační dílnu.

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

25.1.2007 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala