Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.1.2014 17:00

Festival Härjedalspipan Revisited představí české duo Kaplan & Fiala

Na festivalu lidové hudby v severošvédském Härjedalen zazní lidové písně z Chodska, Plzeňska a jižních Čech v podání plzeňského dua Martin Kaplan (housle, zpěv) a Josef Fiala (viola, zpěv). Festival, jehož cílem je vytvořit dialog mezi lidovou hudbou severního Švédska a hudebními tradicemi jiho- a východoevropských zemí, je součástí oficiálního programu Evropského města kultury Umeå 2014 s názvem "Severský prostor".

Martin Kaplan (1967)

se narodil v Karlových Varech. K hudbě ho přivedl tatínek multiinstrumentalista. Hru na housle studoval Martin Kaplan na hudební fakultě AMU (1989-1994). Zúčastnil se také hudebních kursů v italské Sieně. Dnes působí jako koncertní mistr orchestru divadla J. K. Tyla v Plzni a pedagog na plzeňské konzervatoři. Zajímá se o hudbu vážnou i nevážnou (folklor, jazz, folk), nadprůměrné improvizační schopnosti ho řadí k vynikajícím muzikantským talentům.

Josef Fiala (1965)

pochází z Plané a hrát začal na přání svého děda, který patřil k poslední generaci lidových muzikantů v jižních Čechách. Hru na violu studoval Josef Fiala na hudební fakultě AMU (1985-1990). Dnes působí jako pedagog na plzeňské konzervatoři a hudebník ve svobodném povolání. Zajímá se dlouhodobě a aktivně o lidovou píseň oblasti jihozápadních Čech.

Martin Kaplan a Josef Fiala spolu začali hrát v souboru písní a tanců Škoda Plzeň (1983-1990). Působení v tomto souboru a vystoupení v deseti zemích Evropy a v USA vyústilo v r. 1990 k založení dua, v němž pěstují lidovou píseň i vážnou hudbu. Výrazným úspěchem byl jejich debut v rámci festivalu ke 100. výročí narození Bohuslava Martinů v St. Louis (USA). Vedle rozhlasového natáčení jsou zváni ke koncertům po celé České republice i v zahraničí. 

 

Místo konání:
Härjedalens Kulturcentrum, Lillhärdal
Datum:

18.1.2014 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala