Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2020 19:00 - 20:00

Global Science Café 3 Cell & Gene Therapy: The future has already begun

Vědecký výzkum Dr. Michala Šimíčka, Ph. D. se zaměřuje na vývoj buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie je zcela nový a extrémně účinný přístup v boji s rakovinou.Třetí vydání Global Science Café se bude zabývat revoluční metodou této nové terapie.

Science Café / online na FB Českého centra

9. září 2020 v 19 hodin (SELČ)

Host: RNDr. Michal Šimíček, Ph. D.

Moderace: Dr. Michael Londesborough, Ph.D.

Jazyk: angličtina

Místo konání: FB Českých center

Buňky jako vycvičení zabijáci nádorů 

Jednou z hlavních oblastí výzkumu Michala Šimíčka představuje vývoj buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie je zcela nový a extrémně účinný přístup v boji s rakovinou. Pacientům se aplikují živé buňky imunitního systému vybavené receptory, jež pomáhají rozpoznat a cíleně eliminovat nádor. Tento způsob léčby je velmi bezpečný, jelikož umí aktivitu buněk regulovat a případně je z organizmu odstranit. Problém léčby spočívá v ceně, která je vysoká, jelikož se pro každého pacienta musí připravit buňky zcela nové, co nejvíc podobné vlastním buňkám. Michal Šimíček proto chce vytvořit univerzální buňky, jež by bylo možné vzít od libovolného dárce a stačily by buňky z krve a cenu podstatně snížit.

 

O hostovi

RNDr. Michal Šimíček, PhD. (35 let) obdržel v roce 2019 cenu Neuron v oblasti medicíny. Stal se členem elitní skupiny osobností české vědy, do níž patří např. plastický chirurg Bohdan Pomahač. Úspěch si vysloužil v biomedicínském výzkumu, konkrétně za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění a jejich lékovou rezistenci. Pracuje na pomezí základního a aplikovaného výzkumu. Vzdělání získal a dlouhodobě působil na pracovištích v Lovani (Belgie), Londýně a Cambridge, ale neváhal se vrátit do rodné Ostravy a rozjet špičkové vědecké centrum na klinice hematoonkologie ve FN Ostrava, kde vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny. Oproti dosavadním postupům je léčba využívající modifikované imunitní buňky velmi bezpečná, extrémně účinná, a navíc ji lze v průběhu vývoje nádoru přizpůsobovat tak, aby její účinek byl prakticky trvalý. Ve spolupráci s biomedicínským centrem PrimeCell Bioscience by chtěl s týmem zahájit produkci vlastních preparátů buněčné terapie a Fakultní nemocnice Ostrava by mohla fungovat jako významné mezinárodní centrum léčby onkologických onemocnění, jako jsou např. leukemie nebo mnohočetný myelom.

 

 

 

 

 

O moderátorovi

Dr. Michael Londesborough, Ph.D., je britským vědcem pracujícím v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Narodil se v roce 1978 v Londýně. V roce 1999 absolvoval chemii na University of Leeds ve Velké Británii, v roce 2002 na stejné univerzitě obhájil Ph.D. V Ústavu anorganické chemie AV ČR se zaměřuje na výzkum sloučenin boru. Třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky, spolupracuje na projektech s British Council v Praze, na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci (soutěž FameLab). Michael Londesborough má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony. Je spoluautorem a moderátorem TV pořadů (např. PORT). Je držitelem mnoha vědeckých ocenění, v roce 2009 mj. jej AV ČR ocenila Medailí Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.


 

 

 

 


 

Global Science Café Czech Centres (GSC) je cyklus populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími významnými osobnostmi.

 

Partner

 

 

 

 

 

Místo konání:
ONLINE
Datum:

9.9.2020 19:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala