Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.10.2011 - 5.2.2012

Folkform a Maxim Velčovský - Industriální intervence

České centrum Stockholm se podílí na realizaci výstavy Industriální intervence - Současný experimentální design, která ze stockholmské galerie Färgfabriken putuje do provincie Småland v jižním Švédsku. Výstava uvede švédské designerské duo Folkform a českého designera Maxima Velčovského. Ti ve společném česko - švédském projektu představí současné trendy v oblasti sklářského designu. Výstava je dialogem mezi ruční a industriální výrobou.

V období od 22.10. 2011 do 5.2. 2012  představí The Glass Factory – Industriální intervenci – výstavu současného experimentálního designu. The Glass Factory vyzvalo švédské designérske duo Folkform a českého designéra Maxima Velčovského, aby ve společném projektu představili současné trendy. Výstava představuje dva proudy, které objevují hranici mezi ruční a industriální výrobou.

Folkform přibližuje tematiku výstavy:
"Co se děje v kolizi starého s novým? V kombinaci exkluzivního s jednoduchým, imitací nebo kopií? Výstava má svůj základ ve studijní cestě po starých sklárnách v České republice. Průvodcem a  společníkem Folkformu na této cestě byl jeden z předních současných designérů v Čechách, Maxim Velčovský. Výstava zkoumá střet mezi masovou produkcí a ruční výrobou, řemeslné a průmyslové výroby. Jak je možné obohatit stávající průmyslovou výrobu s novými podněty z tradičních řemesel?"

 

 


Maxim Velčovský se narodil v České republice v roce 1976. Žije a působí  v Praze. Ve své tvorbě pracuje hlavně s porcelánem a sklem a patří mezi přední současné designéry v ČR. Jeho práce je vystavena mimo jiné i ve Victoria and Albert Museum v Londýně, v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, nebo v MoMa, New York.

Folkform je švédské designérské duo, které tvoří Anna Holmquist (narozena 1978) a Chandra Ahlsell (narozena 1973). Folkform pracoval mimo jiné na renovaci Masonitu a uvedlo několik kolekcí nábytku, jako např. sérii Unik Standard. Jejich práce se nachází mimo jiné v Národním muzeu ve Stockholmu, Muzeu architektury a designu v Oslo.  

Výstava Industriální intervence se koná ve spolupráci s Českým centrem. Poprvé byla uvedena ve Färgfabriken ve Stockholmu a nyní putuje do nejznámější švédské sklářské výrobny Kosta Boda a svou závěrečnou štaci zakončí v Galerii Křehký v Praze.

Více informací naleznete na: http://theglassfactory.se/utstallning/statement-industrial-intervention-folkform-i-samarbete-med-maxim-velcovsky/

Místo konání:
The Glass Factory, Storgatan 5, Boda glasbruk, Emmaboda
Datum:

Od: 22.10.2011
Do: 5.2.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala