Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.3.2010 0:00 - 25.3.2010 0:00

FILMOVÝ PLAKÁT

Výstava Filmového plakátu prezentuje díla nejlepších umělců v oboru jako např. Vyleťal, Ziegler, Vlach, Vaca, Teissig či Dlouhý. Od roku 1960 do roku 1989 vznikly v tehdejším Československu na tisíce efektních návrhů plakátů, a to zejména plakátů filmových. Výběr výstavy na půdě Českého centra ve Stockholmu je z šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let dává možnost nahlédnout do ne zase až tak moc známého světa českého plakátu. Výstava se koná ve spolupráci se soukromým majitelem plakátů. Více o českých filmových plakátech na: www.terryhoponozky.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Od roku 1960 začala v tehdejším Československu vznikat tzv. „Škola filmového plakátu“. Čěští výtvarníci či afišisté se do značné míry nechali inspirovat kolegy výtvarníky z Polska.

V Polsku, kde zhruba od roku 1951 začaly vznikat výrazné návrhy plakátů filmových, divadelních a jiných, vzniklo do roku 1989 více než 100.000(!) plakátů.

 

V Československu je toto období o něco skromnější. Návrháři jako např. Vyleťal, Ziegler, Vlach, Vaca, Teissig či Dlouhý se na rozdíl od svých polských protějšků - polský plakát byl hlavně o malbě či kresbě - zabývali spíše grafikou a koláží. Je nutno dodat že jejich inspirací byla často díla či návrhy jednoho z předních českých výtvarníků, Jiřího Koláře. Od roku 1960 do roku 1989 vznikly v tehdejším Československu na tisíce efektních návrhů plakátů, a to zejména plakátů filmových.

 

Českoslovenští výtvarníci či afišisté často žili z návrhů politických či propagandistických témat a filmový plakát byl pro ně často únikem od reality. Po roce 1989 byla činnost československých afišistů čím dál tím vícě omezená; stát přestal do této výtvarné oblasti investovat a podobně jako v Polsku přestaly plakátovací plochy být tím, čím bývaly.

  

 

_____________________________________

 

Terryho ponožky je největší prodejce filmových plakátů ČR s databází více než 6000 autorských výtvarných plakátů. Obchod Terryho ponožky provozuje skupina lidí soustředěných kolem dvou největších artových kin v Praze, kin Aero a Světozor, zastřešených společností Union film s.r.o. Terryho ponožky existují jednak jako kamenný obchod, který je umístěn ve foyer kina Světozor (Vodičkova 41, Praha 1), jednak jako e-shop.

 

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 2.3.2010 0:00
Do: 25.3.2010 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala