Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.6.2003 0:00 - 0:00

Evropský festival ženského divadla

Videozáznam festivalového představení "Život podle jepice" (fyzické divadlo), beseda s účastnicemi festivalu (námět a výtvarník představení: Eva Blahová, tanec: Natalie Slováčková, zpěv Ridina Ahmedová) a živý koncert Ridiny Ahmedové "Cesta hlasokrajem".

ŽIVOT PODLE JEPICE

fyzické divadlo

Námět a výtvarník: Eva Blahová

Tanec: Natalie Slováčková

Zpěv: Ridina Ahmedová

Nymfa jepice (ephemera vulgata) žije v podzemní noře, kde se při dlouhém čekání na svou proměnu soustřeďuje jen na žaludek a rozptýlení, které jí poskytuje snění o Marylin Monroe. Když je dostatečně nasycena, chopí se jepice svého "příznivého okamžiku", vychází ven a svléká svou nymfí kůži, aby se proměnila v polodospělou jepici. Tančí svůj krátký jepičí tanec, jakoby věděla, že má málo času a musí spěchat, svléká svou kůži podruhé a konečně se mění ve svůj sen - v Marylin. Rej jepičích samečků o ni svádí boj, jen vítěz má právo na svatební tanec. Ve chvíli nakladení vajíček se čas jepice naplnil - umírá. Jakoby vše skončilo, ale přitom celý koloběh začíná znovu.

Život podle jepice je nejen o jepici, která si myslela, že je Marilyn Monroe, ale hlavně o čase. O čase, který nám plyne, někdy se neuvěřitelně vleče a jindy utíká, přímo pádí. Představení hledá odpověď na otázky Jaký je náš osobní čas, který je nám vymezen? Co znamená čekání na příznivý okamžik? A přijde vůbec?

Premiéra projektu Život podle jepice proběhla v rámci přehlídky nonverbálního, pohybového a experimentálního divadla „Letní provoz“ v divadle Alfred ve dvoře, dále bylo představení uvedeno na mezinárodním festivale nonverbálního divadla Mimoriál v Kolíně, v experimentálním prostoru Nod v Roxy, ve středoevropském kulturním centru M.E.C.C.A v Terezíně, na červen je plánované vystoupení v rámci mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale 2003 (www.pq.cz) a na Evropském festivalu ženského divadla ve Švédsku.

INFORMACE O TVŮRCÍCH:


Eva Blahová - studovala scénografii na JAMU v Brně a letos absolvovala katedru alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze. Během studia absolvovala studijní stáž na Accademia Di Belle Arti Di Brera v Miláně. V roce 2000 získala cenu za scénografii k inscenaci "Švec Dratvička" Markéty Schartové na III. Mezinárodním bienále loutkového divadla Spectatulo Interesse v Ostravě a čestné uznání v soutěži Topfoto pořádané časopisem Fotografie magazín. Scénografií, návrhy kostýmů či loutek spolupracovala na společnému projektu University of Toronto a pražské DAMU s názvem "Muž a žena" v režii Jana Schmidta a Michala Schönberga, na projektu u příležitosti znovuuvedení historických varhan do provozu v barokním kostele sv. Šimona a Judy v Praze na Starém Městě v rámci Praha - Evropské město kultury 2000, absolventském filmu Malá nesdělení režisérky Miry Fornay či spolupracovala na světelném designu opery Leoše Janáčka Osud v režii Roberta Wilsona v Národním divadle. Vytvořila autorskou výtvarně-taneční performanci inspirovanou Milánem "Struktury v pohybu". Je autorkou námětu, koncepce a výtvarnicí tanečního představení Život podle jepice.

Natalie Slováčková - absolvovala katedru nonverbálního a komediálního divadla na pražské HAMU u profesora Ctibora Turby, během studia se podílela na představeních Pohyblivý kabinet, Příběh vojáka či Tunel. Spolupracovala s občanským sdružením Mamapapa na projektech side specific (např. Demolice, Kvas, Tělo jako kotel, Anno Domini 2002), dále na Festivalu pouličního divadla v roce 2000 na představeních Giro di vita, Gianni Scchichi, účinkovala v inscenaci Mistr a Markéka ve Stavovském divadle, v Satanově requiem v Divadle Na Prádle, kde se podílela na pohybové stránce, stejně jako u inscenace Čapkova Loupežníka v Divadle Na Fidlovačce. Vytvořila autorské představení Vitrínky. Spolu s výtvarnicí Evou Blahovou vytvořila představení Život podle jepice.

Ridina Ahmedová - studuje zpěv u prof. Jaroslavy Bernardové, několik let se profesionálně věnovala jazzovému zpěvu (koncerty v pražských jazzových klubech, účast na festivalech, např. Vocfest Ostrava 1998, Prague Adria jazz and blues festival 1998, Vokalíza 1998, Mezinárodní jazzový festival v Dubé 1999, Večer spirituálů a gospelů v kostele sv. Šimona a Judy 1999 ), nyní vystupuje se skupinou Floex (m.j. nominace na cenu Anděl 2001 v kategorii Objev roku, cena Anděl 2001 v žánrové kategorii taneční hudby, ocenění Dance Awards 2001 za nejlepší projekt a za objev roku, vítěz ankety za rok 2001 časopisu Rock a pop v kategoriích Objev roku a Deska roku ).

V minulosti spolupracovala s divadlem Continuo (Kratochvílení 2000 a 2001, silvestrovské představení na Pražském hradě v r. 2000, OFF Cirkus 2003), podílela se na projektech sdružení Mamapapa. V současné době připravuje svůj sólový projekt Hlasokraj a podílí se na tvorbě hudební složky představení Sekret tanečnice Aleny Dittrichové, které bude mít v květnu premiéru v pražském divadle Alfred ve dvoře.

Kontakt:

Eva Blahová: +420 723403040 eblahovka@post.cz

Ridina Ahmedová: +420 608 20 21 33 ridina@volny.cz

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

5.6.2003 0:00 - 0:00

Organizátor:

Evropský festival ženského divadla


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala