Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.2.2015 17:30

Série Nový evropský dokumentární film představí českou tvorbu

Český dokumentární film se představí v dvoudenním programu v rámci projektu knihovny Film&Musik stockholmského Kulturhuset. Situaci současného českého dokumentu osvětlí prezentací a ukázkami filmová teoretička a režisérka Hana Rezková. Prezentace je v anglickém jazyce.

 

Paradoxy českého dokumentu

Dokumentární film má v Česku výsadní postavení. Často odvážněji než film hraný přichází s novou estetikou, nebo zkoumá možnosti filmového vyprávění. Jeho nesourodá, ale aktivní komunita generuje nové otázky a témata, především ale do mnohdy ukolébaného prostředí přináší étos občanské angažovanosti a kritického myšlení. Stojí za vznikem tří významných středoevropských festivalů (MFDF Jihlava pro autorskou tvorbu, Jeden svět pro lidskoprávní dokumenty a Academia Film Olomouc pro vědecké dokumenty) a prostřednictvím Institutu dokumentárního filmu zastřešuje podporu dokumentárních profesionálů pro střední a východní Evropu. To vše paradoxně v prostředí, kde do roku 2012 zcela chyběla filmová legislativa a státem garantovaný systém podpory a kde televize veřejné služby přes veřejné proklamace dlouhodobě snižuje prostředky plynoucí na dokumentární tvorbu. Ať už je ale představa výsadního postavení českého dokumentu reálná nebo jen dobře myšlenou snahou o sebenaplňující proroctví, v českém kulturním i společenském prostoru dokument pravidelně čeří stojaté vody.

Hana Rezková deset let vedla projekty Institutu dokumentárního filmu, dnes působí jako filmová dramaturgyně a tutorka dokumentárních vzdělávacích programů. Příležitostně přednáší a píše o současném dokumentárním filmu a filmovém průmyslu.

 

Místo konání:

Bibliotek Film & Musik, Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm

Datum:

24.2.2015 17:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala