Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2005 0:00 - 0:00

Ensemble Martinů

Koncert kvarteta Ensemble Martinů se koná v Polském Institutu ve středu 9. března v 19 hodin. Program: B. Martinů, A. Piazzola, M. Ravel, J. Fischer, A. Dvořák. Více informací o Ensemble Martinů naleznete zde.

Ensemble Martinů je klavírní kvarteto ve složení klavír-flétna-housle-violoncello. Ensemble Martinů nahrál 5 CD pro renomované vydavatele, desítky snímků pro Český rozhlas, vystoupil na největších českých i světových festivalech, v České televizi. Na prestižní cenu Českého spolku pro komorní hudbu v České filharmonii byl navržen v roce 2003. Tento soubor byl založen v roce 1978 Janem Riedlbauchem, profesorem Pražské konzervatoře, a Josefem Riedlbauchem, členem Pražských symfoniků FOK. V roce 1993 se stal uměleckým vedoucím Miroslav Matějka.

Od počátku existence souboru v jeho repertoáru dominovala – kromě velkých mistrů hudby 18. - 20. století (Dvořáka, Beethovena, Haydna a jiných) – hudba českých soudobých autorů a díla velikána české hudby Bohuslava Martinů. Ensemble Martinů uvádí klavírní kvartety a klavírní tria s flétnou, ve střední Evropě definitivně etabloval a obohatil sestavu klavírního kvarteta v žánru komorní hudby (místo violy flétna). Svým projevem a zvukovostí je Ensemble Martinů jedním s nejvýraznějších souborových uskupení v České republice. V tomto unikátním nástrojovém složení inspiroval řadu největších současných českých skladatelů k napsání kompozic (Zdeněk Lukáš, Sylvie Bodorová, Václav Riedlbauch, Jiří Teml, Miroslav Kubička, Otomar Kvěch, Jiří Matys). Také proto Ministerstvo kultury podporuje některé jeho koncerty s podílem soudobé české hudby uváděné v historickém kontextu s hudbou světovou. Řada dalších skladeb z repertoáru kvarteta zní v tanečních, rockových a jazzových (blues, swing) plochách (Astor Piazzolla, Ivan Kurz, Lukáš Hurník, Alexej Fried - Leonard Bernstein, Michal Rataj). Díky energii a komunikativnosti těchto skladeb jsou vyhledávány mladou generací posluchačů a často uváděny v netradičních prostorách.

Diskografii souboru tvoří CD: „Con flauto“ a „Odcházení“ – vydavatelství Triga, „Ozvěny z dávna“ – vydavatelství EM-ART, „Jazz & Rock in classic“ – vydavatelství Radioservis, „Antonín Dvořák“ – vydavatelství Musicvars.

V Praze soubor vystoupil na prestižních koncertech a festivalech: Rudolfinum (Česká filharmonie - Český spolek pro komorní hudbu), Dvořákovo muzeum (sdružení Harmonia), Svatý Vavřinec (Pražské jaro - Klub přátel), Kostel Šimona a Judy (Symfonický orchestr FOK), Lichtenštejnský palác na HAMU (Hudba mezi obrazy, Doteky hudby a poezie, Přítomnost), Klementinum (EM-ART, Armonico Praga), Moravský podzim v Brně, Smetanova Litomyšl, Festival Antonína Dvořáka v Příbrami, Jihočeský festival v Krumlově, Janáčkovy Hukvaldy a další. Ensemble Martinů je pravidelně zván na koncertní turné – Španělsko, Německo, Švédsko, Itálie, Francie, Rakousko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. V roce 2005 uskuteční poprvé koncerty v Dánsku, Brazílii, Ukrajině, Japonsku a též na Mezinárodním festivalu v Santorini v Řecku. Již vystoupil na mnoha festivalech, mimo jiné na International Judiska – Norrköping či na nejstarším světovém Festivalu komorní hudby v Plovdivu.
Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

9.3.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

Tjeckiska centret


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala