Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.12.2010 18:00 - 20.1.2011

Umělecký odkaz Endre Nemese

Výstava sedmi švédských výtvarníků, studentů Endre Nemese pod kurátorským dohledem Leife Ericsona a Gunnara Larsona.

Výtvarníci  Leif Ericson, Valter Gibson, Gunnar Larson, Bengt Olson, Denice Zetterquist, Olle Zetterquist a Jörgen Zetterquis studovali na Valandské vyskoké škole umění v Göteborgu v letech 1950 – 55. V tomto období působil na škole jako ředitel a pedagog výtvarník Endre Nemes v nových prostorách školy v  Guldheden v Göteborgu. Endre Nemes se narodil v Maďarsku, studoval na Výsoké škole výtvarných umění v Praze v letech 1930 – 35 a v roce 1940 utekl před nacizmem do Švédska. Endre Nemes zásadním způsobem přeorganizoval studijní plány, v první řadě katedru malby a zavedl grafiku a murální malbu mezi studijní předměty.

 

Endre Nemes si uvědomoval jak důležité je pro studenty cestovat a získavat stáže na jiných evropských uměleckých školách a to obzvláště po skončení druhé světové války, kdy se hranice pro většinu evropských zemí otevřely. Peníze na stáže pro studenty získal vydáním grafických porfólií, díky čemuž mohli studenti vycestovat do Anglie, Nizozemska, Belgie, Francie a Španělska. Studenti pak získali možnost v zahraničí i vystavovat, např. na Akademickém bienále v Miláně v roce 1953, nebo v Löbeck, Bochum a v Stedeljik Muzeu v Amsterdam v letech1955 – 56.

Tyto léta na Valandské vyskoké škole umění nás zásadním způsobem zformovala a jako bývalí studenti Endreho Nemese dodnes udržujeme vzájemné kontakty. Jsme rádi, že díky nabídce ředitelky Lucie Svobodové můžeme vystavovat v Českém centru Stockholm a vzdát hold památce našeho pedagoga a umělce Endreho Nemese.

 

Leif Ericson

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 2.12.2010 18:00
Do: 20.1.2011

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala