Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2005 0:00 - 12.10.2005 0:00

Duše Moravy

(Vernisáž 27/9 18-20 hodin) Obrazy a hudba spojující současnost s tradiční kulturou východní části České republiky. Hudecké duo Plocek&Šuranská při vernisáži hudebně doprovodí výstavu Magdaleny Říčné.

 

 

 

 

Lidová hudba  - World music

 

Hudba P&Š  je inspirována hudbou lidovou – z Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Irska  a dalších zemí. Je to vlastně  výlet  karpatskou oblastí od Moravy po Transylvánii s občasnými odskoky třeba do Irska… Hudba dua stojí na základech tradiční karpatské smyčcové muziky, která se na Moravě označuje jako „hudecká“ a nejvýraznější podobu má u nás na Horňácku, v Polsku se tak hraje především v tatranské goralské oblasti,  na Slovensku například v Terchové nebo středoslovenské oblasti a v Rumunsku v Transylvánii.

 

Jiří Plocek (1961) – hudebník, producent, dramaturg, publicista. Popularizátor moravské hudby. Hrával v letech 1988-91 na mandolínu ve skupině Poutníci (s Robertem Křesťanem), od roku 1990 i s vlastní skupinou Teagrass. Kromě toho má od roku 1993 hudební vydavatelství GNOSIS BRNO, které se systematicky věnuje vydávání moravské hudby – od lidové přes world music po vážnou hudbu. Vedle toho pracuje jako externista pro Český rozhlas Brno a Praha (pořad Folklorum) – připravuje pořady s lidovou hudbou, folkem a world music. Taktéž občasně spolupracuje jako externí dramaturg s Českou televizí. Příležitostný publicista a autor knížky Hudba středovýchodní Evropy v edici Světem lidové hudby a world music nakladatelství TORST.

 

Jitka Šuranská (1978)– zpěvačka a houslistka, členka Cimbálové muziky Stanislava Gabriela, má stálé angažmá ve zlínské filharmonii. Zpěvačka skupiny Teagrass. Jedna z  nadějných mladých moravských zpěvaček a muzikantek.

Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 27.9.2005 0:00
Do: 12.10.2005 0:00

Organizátor:

Česká centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala