Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.6.2006 0:00 - 20.7.2006 0:00

Colours of Woman

Výstava české výtvarnice, fotografky a oděvní návrhářky Heleny Kroftové Leisztner.

 

Helena Kroftová Leisztner

 

malířka, fotografka a oděvní návrhářka, která prezentuje svou tvorbu prostřednictvím vlastních multimediálních art fashion show v České republice i v zahraničí.

 

V roce 1988 vyhrála za ČSSR v soutěži Zenit – za variabilní oděv na 30 způsobů, poté řídila 70-členný umělecký soubor „A Prima vista – Módní provokace“ propagující extravagantní módu českých návrhářů scénickým způsobem (předchůdce dnešních modelingových agentur).

 

Její modely předváděla Eva Herzigová a Tereza Maxová, fotografoval Tono Stano, v současnosti Khalila Baalbaki a Rossano Maniscalchi.

 

Je zakladatelkou první mobilní galerie HL – Living Art – odjíždí do zahraničí a vytváří živé artefakty propagující uměleckým způsobem loga či firemní produkt společnosti.

 

Jejím celoživotním tématem je žena – ne pouze emoce či životní situace žen v olejomalbě a fotografii, ale i témata jako Praha – žena, Paříž – la femme a Slastiplnosti Benátské. Design obrazů přenáší na oděv, svítidla aj.

 

Základem je hlava ženy, od které se odvíjí ostatní tělesné podoby a city. Mottem Heleny Kroftové Leisztner je: „Podvědomí je Bohem každému z nás“. Zobrazení podvědomí má umožnit vstup do složitosti, křehkosti a síly ženského myšlení s mnoha aspekty vývoje. Objasňuje intuitivně vnímané a posléze poznané vlastnosti a události v konfrontaci se zkušeností. Jde o analogii fotografie momentu vnitřního pocitu, který je ve fázi odrážející ještě nepoznanou situaci. Po realizaci malby dochází k uvědomění si prožitků. Vzniká tak dokument stavu odrážející minulost naší duše i umožňující předvídání a vyjasnění v rozhodovacím procesu. Erotická symbolika jako základ vyjádření, má zdůraznit trvalou existenci této hybné životadárné síly.

 

Propojila zkušenosti z práce v divadle Rubín, vedení modelingového souboru a 8-leté práce v diplomatických službách se svou výtvarnou činností.

 

Je nositelkou prestižních cen. Z posledních lze jmenovat – Cenu Masarykovy Akademie umění za syntézu vlastních vizuálních umění.

 

Living art prezentovala v mnoha galeriích, divadlech, při doprovodu živé hudby, při slavnostních příležitostech, ale i v zahradách a ve volné přírodě – např. v oblasti kráteru na Pico de Teide.

 

Za poslední období jenom jmenujme Gala večer v Národním muzeu pro Nadaci Terezy Maxové, Siemens, IWAP – Noche latina a Slavnostní zahájení Mezinárodního Bienále umění v Národní Galerii v Praze, kde oživila hlavní logo bienále 5-ti kontinentů a doplnila zahajovací projev pana prezidenta Václava Klause personifikací témat: Praha - srdce Evropy, Praha – zahrada Čech a  Praha - Národní Galerie.

 

Druhým rokem obléká finalistky soutěže Česká Miss do extravagantních oděvů na téma živé logo České Miss – Vlajka ČR, TV Nova a poslední „Česká lvice“ symbolizuje ženu jako partnerku symbolu síly, moci a ušlechtilosti, který předváděla v soutěži letošní vítězka – Česká Miss 2006, slečna Renata Langmannová – studentka pedagogické fakulty. Letos v únoru v rámci nominace na Ženu roku 2005 za kulturu spolupořádala Gala večer Woman of the Year 2005 a multimediální show Barvy ženy - Colours of Woman. Stejný název zvolila i pro svoji nadcházející výstavu v Českém centru ve Stockholmu.
Místo konání:

Slottsbacken 8
111 30 Stockholm
Švédsko

Datum:

Od: 8.6.2006 0:00
Do: 20.7.2006 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala