Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.11.2014 14:00

Film Čarodějův učeň ve Stockholmu

Animovaný film Karla Zemana uvede program stockholmské filmotéky Unga Cinemateket určený pro děti a mládež. Pozor, film se promítá ve švédském znění.

 

Čarodějův učeň, rež. Karel Zeman, 1977, 72 min

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Jedná se o převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy libereckého spisovatele Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku.
Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři a zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně. Byl českým filmovým režisérem, výtvarníkem, loutkářem, animátorem a reklamním grafikem. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. S animací a trikovými záběry, kterými se proslavil ve filmu Cesta do pravěku, začal profesionálně v roce 1943 ve filmových ateliérech ve Zlíně. Mezi jeho nejznámější animované filmy patří ve své době velice populární filmy o panu Prokoukovi, dále též snímek Inspirace, kde v unikátním něžném poetickém filmu nechal oživnout skleněné figurky, což byl v té době zcela ojediněný revoluční čin, neboť do té doby bylo sklo považováno za materiál pro animaci zcela nevhodný. Do Zemanovi početné filmové tvorby patří přes třicet filmům, mezi něž patří také mezinárodně známý animovaný pohádkový horor Čarodějův učeň.

 

 

Místo konání:

Filmhuset, Stockholm

Datum:

16.11.2014 14:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala